AC Milan și Inter atrag un derby palpitant din Serie A

Prada a fost împărțită într-un derby palpitant de la Milano la San Siro, în timp ce un penalty al lui Hakan Calhanoglu și un autogol al lui Stefan de Vrij s-au încheiat cu un joc palpitant 1-1.

O primă repriză frenetică a oferit primul dintre numeroasele sale puncte de discuție când Franck Kessie a fost prins la marginea propriei carei de Calhanoglu și a decis că l-a doborât pe fostul Milan pentru un penalty. O analiză îndelungată a VAR a confirmat decizia controversată, iar Calhanoglu a fost cel care s-a transformat pe loc împotriva fostului său club, mijlocașul celebru ținându-și urechile de suporterii Milan.

Çalhanoglu se bucură după golul de la penalty la Milano-Inter – Serie A 2021/2022

Credit imagine: Getty Images

O ligă

Lacunele apar pe măsură ce problemele cresc pentru Mourinho; ce e cu Jekyll și Hyde AC Milan?

01.11.2021 LA 13:45

Bucuria lui Inter a fost însă de scurtă durată, egalarea a venit abia șase minute mai târziu, când De Vrij s-a îndreptat spre propria plasă pe o lovitură liberă. Fundașul central Fikayo Tomori a fost cel care a reușit să sărbătorească golul, deși fundașul nu a atins, dar golul nu a făcut decât să sporească starea de spirit la San Siro.

Un al doilea șut pe poartă pentru Inter a continuat nebunia primei reprize, Matteo Darmian fiind târât de Fode Ballo-Toure în careu. Însă decizia lui Inter de a reveni la obișnuitul penalty-ul de prima alegere s-a răsturnat împotriva lui Lautaro Martinez și-a văzut încercarea salvată, genial, de Ciprian Tătarusanu.

Ritmul s-a mai micșorat și apărarea s-a stabilizat puțin în repriza secundă, dar ocaziile au continuat să se prezinte de ambele părți. Dar 1-1 a rămas, Milan a ratat ocazia de a prelua conducerea în Serie A. Inter rămâne pe locul trei, la șapte puncte în urmă.

Punct de discuție – Atmosfera derby-ului preia controlul

Prima jumătate a acestui derby de la Milano a fost cea mai haotică distractivă din fotbal. Ambele echipe au aruncat trupurile după bunul plac, aproape nechibzuit, creând o repriză de fotbal extrem de deschisă.

A fost genial de urmărit, dar teribil pentru ambii antrenori, care au pierdut controlul total asupra planurilor lor tactice. Este de remarcat faptul că ambii au avut ocazia să încerce să câștige o oarecare aparență de control asupra jocului după pauză, ceea ce a îmbunătățit nivelul tactic al jocului, dar poate a redus o parte din valoarea divertismentului.

Omul meciului – Ciprian Tătarusanu (AC Milan)

Salvarea de pedeapsă a portarului Milanului pentru a-l priva pe Inter de un avantaj de 2-1 a adus echipei sale un punct, și a fost și o salvare uluitoare.

Românul a fost excelent când a convocat tot jocul și a oferit o ultimă linie de apărare solidă într-un joc în care neapărat a fost nevoie.

Evaluările jucătorilor

AC Milan: Tatarusanu 8; Calabria 6, Kjaer 7, Tomori 7, Ballo-Touré 5; Tonali 6, Kessie 5; Krunic 6, Brahim 6 Diaz 6, Leao 7; Ibrahimovic 7. Înlocuitori: Saelemaekers 7, Kalulu 7, Bennacer 5, Bakayoko 6, Rebic 7

Inter: Handanovic 7; Skriniar 6, De Vrij 5, Bastoni 5; Darmian 6, Barella 6, Brozovic 7, Calhanoglu 7, Perisic 6; Lautaro Martinez 6, Dzeko 7. Subtitrare: Dimarco 6, Correa 6, Dumfries 6, Sanchez 5, Vidal 5

Momente cheie

8 ‘PENALTIE! Kessie caută să se întoarcă în propriul careu cu mingea pentru a găsi spațiu, dar este sub presiune și este judecat pentru fault. Milan este furios, dar penalty-ul va rămâne aproape sigur.

11 ‘GOL! AC Milan 0-1 Inter (Calhanoglu): Calhanoglu, jucătorul care a câștigat penalty-ul, șutează… iar fostul jucător de la Milan îl plasează direct la mijloc pentru a-i oferi Inter-ului avantaj. 1-0!

17 ‘GOL! AC Milan 1-1 Inter (De Vrij og): Ce început de joc și Milan sunt egali. O frumoasă lovitură liberă plutitoare țipă pentru ca cineva să vină acasă. Tomori aruncă capul spre el și pleacă în semn de sărbătoare, dar iese din lovitura de cap a lui De Vrij și este autogol. 1-1!

25 ‘ALTA PENALTI! Este un al doilea șut la poartă al serii pentru Inter… și dacă a existat vreo îndoială în privința primului, se pare că s-a înțeles. Darmian izbucnește în careu și Ballo-Touré se grăbește să-l doboare, fără să se apropie de minge.

27 „Salvați! Inter schimbă trăgătorii și Lautaro Martinez urcă, dar efortul său este salvat cu brio în dreapta sa de Tătarusanu. De fapt, a fost destul de bine lovit, dar oprirea este una oarbă. Sunt 1-1!

44 TREBUIE SĂ MARCĂ. Ballo-Toure eliberează linia Barella. Ar fi trebuit să fie un scop.

45 „MOMENT URIAș! Încă o șansă uriașă pentru Inter, dar Lautaro, nemarcat, nu reușește să ajungă în cadru. Ar fi trebuit să fie și un obiectiv.

72′ALTA MALVEIL! Inter ia mingea înaltă și Dzeko o plasează în Vidal în acri de spațiu în interiorul careului. Primul său efort este blocat și încearcă o a doua încercare de recuperare, care este din nou blocată de Kalulu. Ar fi trebuit să marcheze.

90′PUBLICA! Saelemaekers șutează de la distanță și lovește bara cu Handanovic bine bătut, iar recul cade pe Kessie care nu poate nimeri ținta.

Statistică cheie

• Este pentru prima dată din 1994 când AC Milan a marcat 32 de puncte în primele 12 meciuri ale unui sezon din Serie A.