Adolescenții Popovici și McIntosh au câștigat medalii de aur la nivel mondial

Popovici a câștigat la una dintre probele Dressel, la 100 m liber masculin, iar McIntosh a câștigat la 200 m fluture feminin.

După ce Caeleb Dressel, unul dintre veteranii așteptați să domine Campionatele Mondiale de înot, a părăsit competiția pe 22 iunie, doi adolescenți, David Popovici, 17 ani, și Summer McIntosh, 15 ani, au sărit pe treapta de sus de pe podium.

Dressel, de șapte ori medaliat cu aur olimpic, „s-a retras din motive medicale. Pentru sănătatea lui pe termen lung”, a declarat Lindsay Mintenko, directorul general de înot al echipei SUA, la începutul sesiunii de seară.

„Doar că nu este apt să concureze acum”.

Popovici a câștigat apoi victoria la una dintre probele lui Dressel, la 100 m liber masculin, iar McIntosh a câștigat la 200 m fluture feminin.

În alte finale individuale, francezul Leon Marchand, în vârstă de 20 de ani, a completat proba dublu de 200 m mixt masculin, iar Kylie Masse a câștigat a doua medalie de aur canadiană când a câștigat proba de 50 m spate feminin.

Seara s-a încheiat cu o altă vedetă veterană a echipei americane, Katie Ledecky, care și-a câștigat locul în cartea recordurilor cu echipa câștigătoare a ștafei feminine de 200 m.

A fost cea de-a 21-a medalie de campionat mondial pentru Ledecky, mai mult decât orice altă femeie.

Australia a luat argint, în timp ce Canada, cu McIntosh adunând oa doua medalie a zilei, a păstrat bronzul.

Dressel câștigase deja două medalii de aur la Budapesta înainte de ultima ei cursă de marți dimineață. A fost o serie de 100 m liber și campioana olimpică s-a calificat doar pe locul al doilea cel mai rapid în spatele lui Popovici.

Adolescentul a fost întrebat după final dacă l-a speriat pe Dressel.

„Nu cred, cred că este prea mare pentru a fugi de cineva ca mine sau, sincer, de oricine, dar sper să fie bine și sper să se întoarcă mai puternic”.

Popovici, care devenise primul român care a câștigat un titlu mondial prin câștigarea probei de 200 m liber, a devenit primul om care a finalizat dubla 100-200 m liber la campionatele mondiale de la americanul Jim Montgomery în 1973.

Olandezul Pieter van den Hoogenband a repetat isprava rară la Jocurile Olimpice de la Sydney din 2000.

„Sunt fericit că am reușit să scriem o mică pagină din istoria înotului”, a spus Popovic, zâmbitor. „Unii ar spune o pagină uriașă, dar ne place să o păstrăm discret.”

„Sunt fericit că am primit două medalii de aur acum, cred că va fi destul de greu să le duc”.

Popovici l-a devansat pe francezul Maxime Grousset cu 0,6 secunde și pe canadianul Joshua Liendo cu 0,13.

„Cursa inteligentă”

„La 200 m, am fost surprins cât de mult am câștigat. De data aceasta am fost surprins cât de mult am câștigat”, a spus el, adăugând că a preferat proba de 200 m.

„Văd 200 de metri în plus ca pe o cursă inteligentă”, a spus el.

La 100 m în două tururi, el a spus: „trebuie să mergem cât mai repede posibil și să revenim cât mai repede posibil. Este o cursă pe instinct animal.

Popovic s-a pregătit pentru o carieră de vedetă a sportului urmând o școală bilingvă din România și vorbește fluent engleza.

„Nu am terminat liceul și nici măcar nu conduc încă”, a spus el.

La 15 ani, McIntosh este și mai tânăr.

Canadianca a doborât recordul mondial de juniori adăugând medalia de argint de 200 m fluture pe care a câștigat-o la 400 m liber în prima zi.

McIntosh l-a învins pe Hali Flickinger din Statele Unite cu 0,88 secunde, Zhang Yufei din China al treilea.

„Literal, am dat totul și am făcut tot ce am putut, și mi-am pus toată energia și toată concentrarea, și m-am întins spre perete și am pus mâna pe perete cât mai repede posibil”, a spus McIntosh.

Marchand, care a câștigat sâmbătă titlul de 400 m, a preluat conducerea în brațe și a menținut-o în ultima tură pentru a termina în 1:55.22, în fața americanului Carson Foster și a medaliatei de bronz a japonezei Daiya Seto.

Al doilea medaliat cu aur al Canadei, Masse, relativ în vârstă de 26 de ani, câștigase aurul la 100 m spate la precedentele două campionate mondiale și o medalie de argint la Budapesta.

Ea nu a câștigat niciodată o medalie majoră la cea mai scurtă distanță.

READ  Zeci de copii internați la Spitalul Fundeni vor beneficia de o nouă și modernă secție de nefrologie