ProRally.ro

Lumea completă a știrilor

Alertă de știri | Ce victorie! Sorana Cirstea se îndreaptă către US Open după meciul maraton cu Johanna Konta

• Farul ConstanțeiAerostar Bacau (Sâmbătă, ora 14:00., Digi Sport 1)

• RapidPandurii Targu-Jiu (Sâmbătă, ora 17.30, Digi Sport 1)

Cîrstea (30, 77 WTA) a obținut o victorie neașteptată, după două ore și 49 de minute, înaintea favoritului numărul 9.

Konta (29, 13 WTA) a câștigat clar primul set, 6-2, după ce a câștigat ultimele patru jocuri.

Sorana Cirstea a învins-o pe Johanna Konta la US Open

Al doilea set a fost echilibrat, niciunul dintre jucători nu reușind să soluționeze disputa. Sorana a salvat două puncte de break atât la 4-4 cât și la 5-5, reușind să încline balanța în tiebreaker.

În decisiv Cîrstea a făcut o pauză la 3-3, reușind să profite de șasea șansă, apoi a revenit cu 0-40 pe propriul serviciu și a scăpat la 5-3. Românul a ratat două mingi de meci la acest scor, dar a încheiat meciul cu o minge „albă” (6-4).

Cirstea avea 7 ași și 6 greșeli duble, iar Konta avea 5 ași și 2 greșeli duble. Britanicii au avut un serviciu mai bun, iar Cîrstea pe al doilea. Konta a depășit numărul de mingi câștigătoare directe, 40-37, dar a avut încă mai multe erori neforțate, 40-36. Konta a terminat cu mai multe puncte în general, 111-109.

Singurul meci anterior fusese câștigat de Konta, în 2017, în turul doi la Eastbourne, 6-2, 6-2.

Cîrstea și-a asortat acum cea mai bună performanță la US Open, în runda a treia (2009, 2019).

Sorana Cirstea o va întâlni pe Karolina Muchova

Sorana Cirstea a primit un cec de 163.000 de dolari și 130 de puncte WTA, iar în runda următoare se va confrunta cu numărul 30, Karolina Mucha.

READ  Poli Iași a finalizat transferul unui atacator! Concurs pentru veteranul Andrei Cristea

Va fi primul ei meci din circuitul profesional împotriva cehei (24, 26 WTA), care a învins-o pe rusoaica Ana Kalinskaia în turul doi cu 6-3, 7-6 (4). În prima rundă, Muchova a învins-o pe americanul Venus Williams (40), cu 6-3, 7-5.

Agerpres

Cuvinte cheie: sorana cirstea , sorana cirstea ne deschide , sorana cirstea johanna konta