Anglia huiduie din nou înaintea victoriei amicale | Crucea de Sud

Primul căpitan al Angliei, Marcus Rashford, a auzit huiduieli de la fanii de acasă, când și-a condus partea în genunchi înainte de finalul încălzirii Campionatului European împotriva României. În schimb, Rashford a fost aplaudat pe stadionul Middlesbrough când a marcat penalty-ul din minutul 68 care a stabilit o victorie cu 1-0. Insistența unor fani ai Angliei de a-și huidui jucătorii pentru a face gestul anti-rasist a fost o caracteristică atât de puternică a pregătirilor echipei pentru Euro 2020 în orașul de nord-est în această săptămână, încât perechea de victorii 1-0. Dezaprobarea împrăștiată a fost rapid contracarată de alți fani care aplaudau echipa Angliei, care număra șase jucători negri duminică, inclusiv Rashford. Aceeași scenă s-a desfășurat miercuri înainte ca Anglia să joace împotriva Austriei. “Este ceva ce nu putem controla”, a declarat Rashford pentru televizorul britanic ITV. „Pentru noi, credem că este un lucru corect, așa că vom continua.” Antrenorul Angliei, Gareth Southgate, a numit huiduielile „un răspuns foarte ciudat” și a repetat duminică că și-a sprijinit jucătorii să-i țină în genunchi la Euro 2020. „Cred că mă așteptam, din păcate, cumva la ceea ce s-a întâmplat”, a spus Southgate. „Asta este, va trebui să trăim cu el”. Fiecare dintre cele trei meciuri din etapa grupelor din Anglia are loc pe stadionul Wembley din Londra, unde fanii nu au mai putut urmări echipa națională din 2019, înainte de pandemia COVID-19. Anglia a deschis Grupa D pe 13 iunie împotriva Croației, care și-a pierdut ultimul meci de încălzire duminică cu 1-0 în afara Belgiei de top. Cel de-al 60-lea gol internațional al lui Romelu Lukaku a decis jocul în minutul 38, arătând agilitatea de a se întinde pentru o minge care sări în gura porții croate. Scoția se află, de asemenea, în grupa D și este pregătită să înfrunte Republica Cehă la Glasgow pe 14 iunie, învingând Luxemburgul cu 1-0. Che Adams a marcat la jumătatea primei reprize, cu câteva minute înainte ca luxemburghezul Vahid Selimovic să fie dat afară. Rashford a fost numit căpitan ca cel mai experimentat jucător internațional la doar 23 de ani dintr-o formație experimentală de start, Southgate descriindu-l drept „o bună oportunitate pentru el de a arăta conducerea”. Atacantul Manchester United l-a învins calm pe portarul român Florin Nita cu o fugă lentă pentru a marca cu un șut la poartă acordat pentru un fault asupra lui Jack Grealish. La trei minute după înlocuirea lui Rashford, a fost impusă o a doua pedeapsă și luată de jucătorul care acum purta banderola de căpitan. Lovitura lui Jordan Henderson a fost salvată de Nita scufundându-se în dreapta sa. Printre alte victorii de rutină pentru echipele Euro 2020, Olanda a învins Georgia cu 3-0 cu Wout Weghorst și Ryan Gravenberch, un mijlocaș adolescent din Ajax, asigurându-și primele goluri internaționale. Danemarca a câștigat cu 2-0 împotriva Bosniei și Herțegovinei, în timp ce Austria și Slovacia au remizat 0-0 într-unul din cele două meciuri dintre cele două echipe care participă la Euro 2020, care începe vineri. În altă parte, Grecia a învins Norvegia cu 2-1, iar Moldova a învins Azerbaidjanul cu 1-0. Associated Australian Press