Argentina a învins România decisă într-o afacere cu punctaje scăzute

Argentina a făcut suficient pentru a rezista unei forțe din partea României în a doua repriză și pentru a înregistra o victorie în primul test din 2021.Van Rooyen: Am fost bătuți de o echipă mai bună

Într-o performanță inexactă din Argentina, aceștia au fost împinși la limită de o echipă românească implacabilă. În cele din urmă, însă, gazdele au făcut suficient pentru a se agăța de o victorie cu 24-17.

Argentina s-a încălzit pentru cele două probe din Țara Galilor, cu o victorie greu câștigată cu 24-17 asupra României la București sâmbătă.

Puma a marcat patru încercări la unu și a condus cu 19-7 la pauză, dar s-a străduit să termine echipa gazdă care a revenit în joc datorită unei cizme a fundașului Ionel Melinte care a înscris patru penalty-uri.

Argentina a trecut de trei ori în prima repriză mulțumită lui Rodrigo Bruni, Santiago Cordero și o încercare de penalizare chiar înainte de pauză.

Hookerul Eugen Capatana a marcat singura încercare pentru România în prima repriză, dar echipa gazdă s-a luptat cu cizma lui Melinte care i-a adus la nivel.

Fardul argentinian a fost scutit, însă, de flancul debutant Juan Martin Gonzalez, care a marcat a patra încercare după ce a intrat în a doua jumătate.

Puma se îndreaptă acum spre Cardiff, unde se vor confrunta cu Țara Galilor în două teste, pe 10 și 17 iulie.

READ  Pelé: echipa braziliană care a câștigat Cupa Mondială din 1970 rămâne cea mai mare din istoria sa