Armenia vs. România – Raport de meci de fotbal – 31 martie 2021

Armenia a marcat două goluri în ultimele patru minute pentru o victorie cu 3-2 asupra României la Erevan miercuri pentru a obține trei victorii din trei și pentru a ocupa primul loc în grupa J în calificarea la Cupa Mondială Europeană.

Meciul a fost o revenire în zilele dinaintea COVID-19, cu o mulțime mare de peste 4.000 de persoane permise în stadionul republican și au sărbătorit sălbatic la fluierul final o victorie spectaculoasă pentru Armenia, care nu a reușit niciodată să se califice la un turneu major.

Armenia, clasată pe locul 99 în lume, a învins Liechtensteinul și Islanda înainte de a înfrunta o echipă românească văzută ca fiind candidați puternici pentru a se califica în play-off în spatele Germaniei preferate de grup.

Eduard Spertsyan a dat Armeniei conducerea în minutul 56, dar România a egalat cu Alexandru Cicaldau șase minute mai târziu.

Cicaldau a mărit apoi scorul la 2-1 cu o lovitură de cap puternică în minutul 72, care părea să le dea românilor toate cele trei puncte înaintea unei finale dramatice a jocului.

Românul George Puscas a fost expediat în 78 pentru o provocare periculoasă, piciorul ridicat prăbușindu-se în pieptul adversarului.

Armenia, cu sprijinul acasă urlând asupra lor, a căutat să-și folosească avantajul suplimentar pentru a intra din nou în joc și au făcut-o, în minutul 87, egalând de Varazdat Haroyan care a învârtit înapoi o centrare a lui Tigran. Barseghyan.

Reluările TV au sugerat că obiectivul era în ofsaid, dar, fără utilizarea VAR, apelurile românești au fost în zadar și noaptea lor s-ar înrăutăți.

În minutul 89, Alexandru Crețu a fost considerat că l-a împiedicat pe Spertsyan și, pe fondul zgomotului și al emoției, Barseghyan l-a transformat calm pe câștigător pe loc.

READ  Videoclip exclusiv | Universitatea din Craiova, ironizată de o legendă a clubului, după ce a fost eliminată din UEL. De asemenea, Bergodi nu a „scăpat”.