Armenia vs România – Raport de meci de fotbal – 31 martie 2021

Armenia a marcat două goluri în ultimele patru minute pentru o victorie cu 3-2 asupra României la Erevan miercuri pentru a obține trei din trei victorii și pentru a ocupa primul loc în grupa J.

Meciul a fost o revenire la zilele pre-COVID-19, cu o mulțime agitată de peste 4.000 de persoane permise în stadionul republican și au sărbătorit sălbatic la fluierul final al unei victorii spectaculoase pentru Armenia, care nu a reușit să câștige. turneu major.

Armenia, clasată pe locul 99 în lume, învinsese Liechtensteinul și Islanda înainte de a înfrunta o echipă românească considerată candidată puternică pentru a face play-off-ul în spatele grupului favorit Germania.

Eduard Spertsyan a pus Armenia în avantaj în minutul 56, dar România a egalat cu Alexandru Cicaldau șase minute mai târziu.

Cicaldau a mărit apoi scorul la 2-1 cu o lovitură de cap puternică în minutul 72, care părea să fi acordat românilor toate cele trei puncte înainte de o finală dramatică a jocului.

Românul George Puscas a fost expediat în 78 pentru o provocare periculoasă, piciorul ridicat prăbușindu-se în pieptul adversarului.

Armenia, cu sprijinul acasă, împingându-i, a căutat să-și folosească avantajul suplimentar pentru a reveni în joc și a făcut-o în minutul 87, egalând Varazdat Haroyan care a furat la o centrare a lui Tigran Barseghyan.

Reducerile TV au sugerat că obiectivul era offside, dar, fără utilizarea VAR, apelurile românești erau în zadar și noaptea lor se va înrăutăți.

În minutul 89, Alexandru Crețu a fost judecat pentru că l-a jenat pe Spertsyan și, pe fondul zgomotului și al emoției, Barseghyan l-a transformat calm pe câștigătorul spotului.

READ  Barcelona a decis! Suma astronomică pe care o va cere în schimbul lui Lionel Messi dacă jucătorul decide să plece