Arsenal Thrash Slavia Praga ajunge în semifinala Ligii Europa – canale TV

Arsenal va urmări să câștige cupa câștigată în finala din 2019. Foto: [email protected]

Arsenal a învins-o joi pe Slavia Praga cu golurile lui Nicolas Pepe, Alexandre Lacazette (dublu) și Bukayo Saka, trimițându-i pe oamenii lui Mikel Arteta în semifinalele Ligii Europa cu o victorie cumulativă de 1-5.

Prima etapă a jocului s-a încheiat cu 1-1 după ce Tomas Holes a egalat un egal în ultimul minut pentru a anula greva lui Pepe în minutul 86, lăsând jocul invers deschis.

Arsenal îl va înfrunta pe spaniolul Villarreal în semifinale din 29 aprilie.

Gunnerii trebuie să câștige Europa League pentru a se califica în Liga Campionilor din sezonul viitor, întrucât vor dispărea pe locul nouă în Premier League.

Pepe a deschis scorul învingându-l pe portarul Slaviei, Ondrej Kolar, la poarta din apropiere.

A fost înființat de Emile Smith Rowe care a zguduit doi fundași slavi și a cumpărat un altul cu ultima pasă.

Mijlocașul român al Slaviei Praga Nicolae Stanciu (R) și mijlocașul spaniol al Arsenalului Dani Ceballos (C) luptă pentru balon în timpul celui de-al doilea meci de fotbal din sferturile de finală a UEFA Europa League dintre Slavia Praga și Arsenal la Praga, pe 15 aprilie 2021. Michal Cizek / AFP

Lacazette a adăugat o secundă din penalti trei minute mai târziu, după ce mijlocașul lui Slavia, Jakub Hromada, l-a doborât pe Saka în careu.

Francezul, purtând trupa căpitanului pentru noapte, a așteptat să se miște Kolar și l-a bătut cu o lovitură în colțul inferior.

Planul de joc al Slaviei s-a destrămat, iar Saka a plecat cu 3-0 după trei minute, cu un șut cu stânga jos, chiar în afara careului, care a aterizat perfect în colțul de jos.

Lacazette a marcat al doilea gol al nopții cu piciorul stâng în minutul 77, după ce Pepe l-a găsit nemarcat lângă punctul de penalizare.

Aubameyang s-a luptat pentru forma în acest sezon. Fotografie: [email protected]

Arsenal a ratat căpitanul Pierre-Emerick Aubameyang, internat cu malarie, și mijlocașul danez Martin Odegaard, cu o accidentare la gleznă.

READ  Noul atacant al CFR Cluj Emmanuel Yeboah este un bărbat în misiune

Slavia a rămas fără Ondrej Kudela, care execută o interdicție de zece jocuri pentru acuzarea fundașului central, abuzat rasial, mijlocașul Glasgow Rangers, Glen Kamara, într-un joc din Europa League în martie.

Atacantul francez al Arsenalului Alexandre Lacazette (al 2-lea L) sărbătorește golul cu coechipierii în turul secund al sfertului de finală din UEFA Europa League dintre Slavia Praga și Arsenal la Praga la 15 aprilie 2021. Michal Cizek / AFP

Slavia, care l-a văzut pe Leicester mai devreme în optimile de finală și care conduce liga cehă cu o pernă de 16 puncte, a făcut patru schimbări la pauză, dar nu a reușit să creeze o șansă decentă pe tot parcursul jocului.