AS Monaco – PSG 3-2. „Coșmar” pentru parizieni, după ce a condus cu 2-0. Mbappe a făcut istoria clubului

• Liga 1: FC Botoșani – Universitatea din Craiova, sâmbătă, 19:30, Digi Sport 1

• Liga 1: Academica – Viitorul, sâmbătă, 13:00, Digi Sport 1

LIVE la Digi Sport, Kylian Mbappe a deschis scorul în minutul 25, după ce a trecut de fundașii Monaco. Campioana mondială a marcat și în minutul 37, din penalty, și a ajuns la 99 de victorii pentru PSG, la vârsta de 21 de ani.

Moise Kean a plecat cu 3-0 în minutul 39, dar succesul său a fost anulat de VAR pentru ofsaid. La fel s-a întâmplat și în cazul lui Kylian Mbappe, cinci minute mai târziu, iar PSG a intrat în pauză cu 2-0.

AS Monaco – PSG 3-2. A treia înfrângere a parizienilor în acest sezon

Un „coșmar” pe jumătate urmat pentru parizieni. Volland a redus diferența în minutul 52 și a reușit să „dubleze” și în minutul 66, după ce a împins o minge „plasată” de Fabregas în poartă.

Mijlocașul spaniol a stabilit scorul final din penalty, după care Diallo a văzut cartonașul roșu, iar Monaco – PSG a terminat cu 3-2.

Mbappe, în istoria PSG

Cu „dubla” împotriva fostei sale echipe, Mbappe a intrat în istoria PSG. Este unul dintre primii 5 marcatori din istoria clubului, cu 99 de reușite, la un gol de Dominique Rocheteau. Edinson Cavani este liderul acestui top, cu 200 de goluri, urmat de Zlatan Ibrahimovic, cu 156 de reușite. Pe locul trei, Pedro Miguel Pauleta, cu 109 goluri.

Cuvinte cheie: psg , ca monaco psg , kylian mbappe

READ  Necrezut! Ofertă de Ligue 1 pentru Bănel Nicoliță, la 35 de ani. Clubul a pus pe masă un contract de 4.000 de euro pe lună