Austria vs. Macedonia de Nord – Raport de meci de fotbal – 13 iunie 2021

Austria a învins duminică 3-1 Macedonia de Nord în deschiderea grupei C la Puskas Arena din București, România duminică pentru a obține prima victorie din Campionatul European, fostul atacant al West Ham United, Marko Arnautovic, a sigilat victoria târziu.

Austria a condus cu 1-0 după 17 minute, când Stefan Lainer a marcat după o minge superbă a lui Marcel Sabitzer, dar Macedonia de Nord a fost la egalitate 10 minute mai târziu, Goran Pandev, în vârstă de 37 de ani, a profitat de confuzia în apărarea austriacă.

Euro 2020 pe ESPN: Stream meciuri și reluări live (numai în SUA)

Portarul lui Watford, Daniel Bachmann, a vărsat mingea după ce a salvat, iar Pandev, care a debutat la nivel internațional în 2001, a intrat în plasa deschisă pentru debutanții la Euro.

Însă Michael Gregoritsch a readus Austria la conducere în minutul 78 din noul centru al lui Real Madrid, David Alaba.

După fiecare dintre primele două goluri ale Austriei, Lainer a sărbătorit brandind o cămașă cu cuvintele „Eriksen, rămâi puternic” scrise pe front după șocantul incident de sâmbătă când Christian Eriksen s-a prăbușit pe teren, în timp ce Danemarca se confrunta cu Finlanda.

Austria se va confrunta cu Olanda pe 17 iunie pe Johan Cruyff Arena, în timp ce Macedonia de Nord se va confrunta cu Ucraina în aceeași zi la București, România.

READ  Riscul de suspendare de la Rangers Europa League a fost evidențiat, deoarece arbitrul dur oferă 140 de rezervări în ACEST SEZON