Bahrain s-a calificat în semifinalele Cupei Golfului

Bahrain s-a luptat cu Kuweit, 1-1, în ultimul meci din Grupa B aseară, pentru a avansa în semifinalele celei de-a 25-a Cupe a Golfului Arabiei, cu opt națiuni, pe Stadionul Internațional Basra din Irak, cu o capacitate de 65.000 de locuri.

Rezultatul înseamnă că Bahrain este în fruntea Grupei B cu șapte puncte, în timp ce Qatar, care a remizat și cu Emiratele Arabe Unite pe Stadionul Olimpic Al Minaa, a terminat pe locul doi cu patru puncte.

Bahreinul se va confrunta acum, luni seara, cu Oman, vicecampionul din Grupa A, în a doua semifinală, în timp ce Qatar se va confrunta cu gazdele și liderul Grupei A, Irakul, mai devreme în cursul zilei, în prima semifinală.

Arătând puțin iritat la începutul jocului, Bahrain a părut să-și găsească ritmul la scurt timp după ce Kuweit a reușit să se forțeze în careul lor de trei ori în primele minute.

La scurt timp, echipa renovată, cu antrenorul Helio Sousa care și-a amestecat jucătorii pentru al treilea joc la rând, a fost în pas cu pase impecabile care i-au încurcat pe jucătorii kuweitieni, în timp ce portarul lor Sullman Abdulghafoor a fost testat în mod repetat.

Părea doar o chestiune de timp până când Bahrainul să treacă prin apărarea lui Abdulghafoor și acel moment a venit în minutul 26, când Sayed Dhiya Saeed a alergat pe stânga suprafeței de pedeapsă a Kuweitului pentru a trimite mingea peste gazon către Mahdi Al Humaidan, care a lovit mingea. pe lângă un Abdulghafoor scufundat în plasă.

Cele câteva sute de fani din Bahrain din tribune, care au fost cu mult depășiți numeric de miile de pe stadionul pe jumătate plin, care aplauda cu putere Kuweit, au izbucnit în bucurie.

READ  „Eroarea împotriva Bologna, unul dintre cele mai rele momente din viața mea”

Doar trei minute mai târziu, s-ar fi putut să fi avut motive să sărbătorească din nou, dar lovitura puternică a lui Mohammed Marhoon dintr-o pasă lungă a ricoșat de pe cizma lui Abdulghafoor.

Doar cinci minute mai târziu, Abdulghafoor a revenit în acțiune când a plonjat pentru a face o salvare superbă, când Komail Al Aswad a lovit mingea la stânga.

Kuweitul părea copleșit de atacurile necruțătoare ale Bahrainului asupra poartei lor în timpul primei reprize, dar un moment de noroc pur i-a văzut egalând în minutul 45.

Hamad Al Qallaf a trimis o pasă aeriană de pe stânga către Shabib Al Khaldi – poziționat chiar înaintea căpitanului și portarului din Bahrain Sayed Mohamed Jaafar – care a aruncat mingea pentru a direcționa mingea în timp ce pierdea din înălțime. Mingea i-a lovit spatele umărului drept și sa arcuit ușor peste Jaafar pentru a ajunge în spatele fileului.

Secțiunea de mulțime care susținea Kuweit a sărbătorit sărbătorit, dar urma să fie singurul lor moment de bucurie în meci, cu durere destinată să urmeze, când cele două echipe au părăsit terenul, la egalitate 1-1, la pauză.

În repriza secundă, Sousa a sunat în înlocuiri, aducând pe bancă pe Abdulla Yusuf Helal, Ali Madan, Waleed Abdul Hayam, Sayed Redha Isa și Abdulwahab Al Malood, în timp ce Bahrain a încercat să încheie faza grupelor a turneului cu o a treia victorie consecutivă. . .

Dar, în ciuda dominației continue a Bahrainului în procedură, acel al doilea gol evaziv i-a scăpat și, când a sunat fluierul final pentru a semnala o egalitate 1-1, suporterii kuweitieni în tribune au început să sărbătorească, crezând că s-au calificat pentru de asemenea semifinale. -finale.

READ  Romania perchezitioneaza 7 case in cazul influencerului Andrew Tate | aplicația

Curând ei și-au dat seama că Qatarul, al cărui ultim meci crucial din Grupa B a avut loc în același timp cu întâlnirea Bahrain-Kuweit, a egalat cu Emiratele Arabe Unite cu 1-1 și a terminat cu patru puncte – la fel ca numărul Kuweitului – dar terminase pe locul al doilea în tabel datorită diferenței de goluri.

Reflectând la performanța echipei sale la o conferință de presă de după meci, Sousa a spus că jucătorii săi au făcut o „lucrare fantastică”.

„Știam că va fi un meci greu, dar băieții noștri au făcut o treabă fantastică”, s-a entuziasmat el. „Am crezut că stăpânim jocul pentru perioade lungi… doar în prima repriză am creat trei, patru ocazii.

„De asemenea, am avut controlul pentru cea mai mare parte a reprizei secunde. Ne-am luptat din greu, am fost agresivi pe tot parcursul și am vrut să facem jocul corect, dar, de fiecare dată când Kuweit se grăbea, au pus mingi lungi și a rupt avântul.

Sousa a adăugat că echipa sa a trebuit să joace puțin în siguranță după ce arbitrul român cu experiență Istvan Kovacs a înmânat cu generozitate cartonașe galbene cinci jucători din Bahrain în timpul jocului, inclusiv trei acordate lui Al Aswad, Al Humaidan și Hamad Al Shamsan în primul. 15 minute singur.

Kovacs i-a prezentat ulterior și un cartonaș roșu lui Al Qallaf din Kuweit în minutul 68, reducându-și echipa la 10 oameni, dar Bahrain nu a reușit să profite de superioritatea lor numerică.

„Acele cartonașe galbene au necesitat o schimbare de strategie”, a explicat Sousa. „Nu am vrut ca jucătorii noștri să fie excluși, așa că au trebuit să joace puțin mai atent.”

READ  Eduard Grosu câștigă cursa de ciclism din Turul României 2020

El a adăugat că redistribuie 11 de început din fiecare joc pentru a se asigura că fiecare membru al echipei de 23 de oameni are timp de joc.

„Avem 23 de jucători foarte buni”, a spus Sousa. „Trebuie să-i ajutăm pe tinerii noștri jucători să se dezvolte, oferindu-le experiența marilor jocuri. Acesta este motivul pentru care 11-ul de start a fost diferit în aceste trei jocuri.

„De asemenea, dacă câștigăm, câștigăm datorită celor 23 de jucători, nu 11 sau doar un jucător. Cei 23 de jucători sunt la fel de importanți pentru noi.

„Și trebuie să le mulțumesc suporterilor din Bahrain. Sunt cu adevărat fantastici și ne-au oferit un sprijin extraordinar.

Semifinala Bahrain-Oman va începe luni, la 20:15.