Belgia vs Franța – Raport despre meci de fotbal – 7 octombrie 2021

Campioana mondială Franța și-a revenit din avantajul de două goluri pentru a învinge joi Belgia cu 3-2 într-o palpitantă semifinală a UEFA Nations League, cu un gol în ultima clipă a lui Theo Hernandez care și-a asigurat locul în jocul emblematic de duminică împotriva Spaniei.

– Ghid de vizionare ESPN +: LaLiga, Bundesliga, MLS, FA Cup, mai mult
– Nu aveți ESPN? Accesați imediat

Într-un final nebunesc al jocului, Belgia a crezut că o câștigase cu câteva minute mai devreme, dar efortul târziu al lui Romelu Lukaku a fost exclus pentru ofsaid de VAR.

Yannick Carrasco a adus Belgia în avantaj în minutul 37 și trei minute mai târziu, Lukaku a dublat avantajul cu un gol superb marcat.

Karim Benzema a readus Franța în joc în minutul 62 înainte ca Kylian Mbappe să egaleze din penalty.

Franța era în frunte și căuta câștigătorul, dar la trei minute de la sfârșitul timpului regulamentar, Lukaku părea că a câștigat jocul pentru Belgia după ce a egalat la o centrare a lui Carrasco doar pentru a-și anula efortul.

Mijlocașul francez Paul Pogba a lovit apoi vârful stâlpului cu o lovitură liberă superbă, înainte ca bluesii să ia victoria cu greva din minutul 90 al lui Hernandez.

READ  Întoarcere uriașă la FCSB! Toni Petrea primește fotbalist de 5 milioane de euro. Când se întoarce Florinel Coman