Caeleb Dressel se retrage din campionatele mondiale de înot cu probleme medicale

Substituent în timpul încărcării acțiunilor articolului

Sprinterul superstar Caeleb Dressel, cel mai prolific aparat de medalii al echipei SUA, s-a retras miercuri de la campionatele mondiale de înot de la Budapesta din cauza unei probleme medicale nespecificate, un sfârșit brusc al încercării sale de a deveni primul om care a câștigat opt ​​medalii de aur într-o singură lume. Ceașcă.

„După ce a discutat cu Caeleb, antrenorii săi și personalul medical, s-a decis scoaterea lui din competiție”, a spus USA Swimming într-un comunicat. „Prioritatea noastră este și va fi întotdeauna sănătatea sportivilor noștri și vom continua să-i oferim lui Caeleb ajutorul de care are nevoie pentru a se recupera rapid”.

Site-ul Swimswam.comcitând surse anonime, a raportat că retragerea lui Dressel nu a fost legată de covid.

Dressel, în vârstă de 25 de ani, câștigase două medalii de aur în competiție și mai avea până la șase șanse rămase. Dar s-a retras din semifinala de marți seară a probei de 100 m liber masculin – o cursă în care a fost de două ori campion mondial în titlu – și din finala ștafei mixte 4×100 m mixt. La acea vreme, USA Swimming a spus că disponibilitatea lui pentru restul întâlnirii va fi stabilită mai târziu.

Dressel, de șapte ori medaliat cu aur olimpic, a câștigat șapte medalii de aur la campionatele mondiale din 2017, apoi șase aurii și două de argint la competiția din 2019, iar programul său competițional de la Budapesta a fost totul, atât de ambițios și istovitor. Deși nu a fost exclus ca Dressel să poată câștiga opt medalii de aur, era de așteptat să se confrunte cu provocări serioase pentru supremația sa la proba de 100 libere a românului David Popovici și la 100 de metri fluture a maghiarului Kristof Milak.

READ  Oregano, bun pentru răceli Click mobil

Absența lui Dressel va lăsa Echipa SUA cu un singur concurent în evenimentele individuale rămase și va necesita, de asemenea, un pic de luptă din partea oficialilor de echipă pentru a-și ocupa locurile în ștafeta mixtă 4×100 stil liber și în ștafeta 4×100 patru, lovituri masculine mai târziu în competiție.