Caio și Luan joacă pentru Sharjah în timp ce Al Ain suferă prima pierdere a sezonului

Perechea braziliană Caio Lucas și Luan Pereira au blocat, în timp ce Sharjah a încheiat începutul de sezon neînvins al lui Al Ain cu o victorie 2-0 în Adnoc Pro League sâmbătă.

Rezultatul l-a propulsat pe Sharjah pe locul doi, dar sunt încă la șapte puncte în spatele liderului Al Ain, care se află și în sferturile de finală ale Cupei Președintelui și în ultimele patru din Cupa Ligii Pro.

Victoria lui Sharjah a fost o întorsătură remarcabilă după ce ei au fost reținuți săptămâna trecută la un egal cu 2-2 de către Emirates și un impuls moral pentru antrenorul României, Cosmin Olaroiu, care a preluat conducerea în noiembrie.

Sharjah a dominat prima repriză după ce Caio a deschis scorul în minutul 11, iar Luan a dublat avantajul șapte minute mai târziu.

Al Ain aproape că a redus diferența cu un minut înainte de pauză, dar lovitura de cap a lui Mohammed Shaker a fost respinsă de portarul Adel Al Hosani.

Oaspeții au pus presiune în a doua repriză, dar apărarea lui Sharjah a rămas puternică pentru restul jocului.

În altă parte, Emirates și-a sărbătorit prima victorie în 13 meciuri învingându-l pe Ajman cu 1-0 pe stadionul Rashid bin Saeed, Zakaria Boulahia marcând singurul gol după două minute cu un puternic șut cu piciorul drept.

Baniyas și-a continuat recent forma bună, învingându-l pe Kalba cu 3-1 în deplasare, trecând pe locul șase.

Rashid Al Hammadi a lovit într-o doudă, iar atacantul lor suedez Isaac Thelin a lovit între ele. Peniel Mlapa a redus scorul lui Kalba în minutul 63.

Actualizat: 9 ianuarie 2022, 6:29 a.m.