Campionatul European Under 21: Spania și Italia se alătură Olandei și Germaniei în sferturile de finală | Știri de fotbal

Spania și Italia s-au alăturat greilor olandezi și germani în sferturile de finală ale Campionatului European Under 21.

Toate cele patru echipe au obținut rezultatele de care aveau nevoie în ultima rundă de joc de marți din grupele A și B pentru a avansa în fazele eliminatorii de la finalul acestui an.

Germania a fost împinsă puternic de România într-una dintre primele demarări, o remiză fără goluri la Budapesta suficient pentru a-i trimite pe finaliștii din 2019 cu diferența de goluri pe cheltuiala României.

România, acum neînvinsă în ultimele șapte meciuri de grup din competiție, a lovit bara de Alexandru Matan în prima repriză și a văzut un șut blocat pe linie.

Însă câte un punct a reprezentat rezultatul corect în final, deoarece Amos Pieper a fost respins și de portar în a doua repriză, iar Lukas Nmecha a ratat un penalty.

Olanda a avut mult mai puține probleme în privința co-gazdei turneului Ungaria, deoarece au rămas fără câștigători cu 6-1 la MOL Arena Sosto pentru a propulsa Germania pe primul loc în grupa A datorită unui record superior la unu.

Dani de Wit a deschis scorul cu trei minute înainte de pauză și Cody Gakpo, care a marcat golul, a marcat două din cele cinci goluri ale Olandei în a doua repriză.

Myron Boadu a fost, de asemenea, vizat de la penalty pentru Olanda, înainte ca Sven Botman și înlocuitorul Brian Brobbey să intre tardiv în act, făcând lovitura lui Bendeguz Bolla puțin mai mult decât o consolare.

Spania a avut două goluri în repriza a doua în Dani Gomez pentru a mulțumi pentru victoria lor cu 2-0 asupra Cehiei, care avea nevoie de o victorie la Celje pentru a-și menține participarea la turneu.

Atacantul lui Levante a fost semnat după 65 de minute de joc și nu a durat mult până a făcut ceea ce colegii săi nu au putut, spulberând o echipă cehă încăpățânată după ce a fost atacat de Ander Barrenetxea.

Gomez a zburat într-o secundă nouă minute mai târziu și acest lucru s-a dovedit suficient pentru a sigila primul loc în grupa B, în ciuda unei victorii directe cu 4-0 pentru Italia, când s-a întâlnit cu Slovenia la Stadion Ljudski vrt.

Cinci ori câștigători, Italia a avut un avans de două goluri în 19 minute, datorită sosirilor clinice ale lui Giulio Maggiore și Giacomo Raspadori, pe care Patrick Cutrone le-a adăugat din penalty după șase minute mai târziu.

Cutrone a ratat o a doua lovitură în ajunul reprizei, deși în cele din urmă nu a contat deoarece a buzunat o secundă impresionantă la cinci minute în a doua perioadă.

Singurul punct negativ pentru Italia a fost demiterea târzie a supleantului Riccardo Marchizza după ce a primit două cartonașe galbene – a doua destituire a fundașului central în turneul din acest an.

Spania, Italia, Germania și Olanda își vor întâlni miercuri rivala în sferturile de finală în ultima rundă a meciurilor grupelor, optimiile începând la sfârșitul lunii mai.

READ  Kyle Lafferty în opțiunea de transfer Kilmarnock, în timp ce Tommy Wright se pregătește să ofere înțelegere ex-Hearts și Rangers