Când și unde are loc Cupa Mondială de Rugby 2023?

20 de echipe vor lua parte la Cupa Mondială de Rugby 2023 (AFP via Getty Images)

Anul 2023 Cupa Mondială de rugby promite a fi o ediție deosebit de interesantă, cu un joc internațional care este, fără îndoială, mai competitiv ca niciodată.

Au apărut patru concurenți majori – Irlanda, Franța, Noua Zeelandă și Africa de Sud -, dar o remiză neregulată a deschis ușa națiunilor din cealaltă jumătate să organizeze un turneu amănunțit.

După o primă incursiune în Japonia în urmă cu patru ani, competiția revine într-o fostă țară gazdă, cu 20 de echipe concurând din nou.

Chile își face debutul în turneu după ce a învins Canada și Statele Unite în calificările pentru America, în timp ce Portugalia urmează să revină la Cupa Mondială pentru prima dată în 16 ani.

Iată tot ce trebuie să știi:

Când și unde este Cupa Mondială de Rugby 2023?

Cupa Mondială de Rugby din 2023 va avea loc în Franța. Turneul începe la Paris pe 8 septembrie, cu țara gazdă învingând Noua Zeelandă într-o ciocnire la categoria grea și se încheie cu finala manșa secundă pe Stade de France pe 28 octombrie.

Cum pot să-l privesc?

Telespectatorii din Marea Britanie vor putea urmări toată acțiunea în direct pe canalele ITV, radiodifuzorul deținând din nou drepturile. Meciurile vor fi transmise prin ITVX.

Ce națiuni vor intra în competiție?

Grupa A: Franța, Noua Zeelandă, Italia, Uruguay, Namibia.

Grupa B: Africa de Sud, Irlanda, Scoția, Tonga, România.

Grupa C: Țara Galilor, Australia, Fiji, Georgia, Portugalia.

Grupa D: Anglia, Japonia, Argentina, Samoa, Chile.

READ  Eurovision: Cele mai ciudate două numere din finală - și cele care nu au ajuns

În ce orașe vor avea loc meciurile?

Paris, Marsilia, Lyon, Bordeaux, Lille, Saint-Etienne, Nantes, Toulouse

Calendar

Trepte de piscină

Vineri, 8 septembrie: Franța vs Noua Zeelandă, grupa A (Paris, ora 20:00 BST)

Sâmbătă, 9 septembrie: Italia – Namibia, grupa A (Saint-Etienne, ora 12:00)

Sâmbătă 9 septembrie: Irlanda – România, Grupa B (Bordeaux, ora 14.30)

Sâmbătă, 9 septembrie: Australia vs Georgia, grupa C (Paris, ora 17:00)

Sâmbătă, 9 septembrie: Anglia – Argentina, grupa D (Marsilia, ora 20.00)

Duminică, 10 septembrie: Japonia – Chile, grupa D (Toulouse, ora 12 p.m.)

Duminică, 10 septembrie: Africa de Sud – Scoția, grupa B (Marsilia, ora 16.45)

Duminică, 10 septembrie: Țara Galilor – Fiji, grupa C (Bordeaux, ora 20:00)

Joi, 14 septembrie: Franța – Uruguay, Grupa A (Lille, ora 20.00)

Vineri, 15 septembrie: Noua Zeelandă – Namibia, grupa A (Toulouse, ora 20.00)

Sâmbătă, 16 septembrie: Samoa – Chile, grupa D (Bordeaux, ora 14.00)

Sâmbătă, 16 septembrie: Țara Galilor – Portugalia, grupa C (Nisa, ora 16.45)

Sâmbătă, 16 septembrie: Irlanda – Tonga, grupa B (Nantes, ora 20.00)

Duminică 17 septembrie: Africa de Sud – România, Grupa B (Bordeaux, ora 14.00)

Duminică, 17 septembrie: Australia – Fiji, grupa C (Saint-Etienne, ora 16.45)

Duminică, 17 septembrie: Anglia vs Japonia, grupa D (Nisa, ora 20.00)

Miercuri 20 septembrie: Italia – Uruguay, Grupa A (Nisa, ora 16.45)

Joi, 21 septembrie: Franța vs Namibia, grupa A (Marsilia, ora 20.00)

Vineri 22 septembrie: Argentina – Samoa, Grupa D (Saint-Etienne, ora 16.45)

Sâmbătă, 23 septembrie: Georgia vs Portugalia, grupa C (Toulouse, ora 13.00)

Sâmbătă, 23 septembrie: Anglia – Chile, grupa D (Lille, ora 16.45)

Sâmbătă, 23 septembrie: Africa de Sud – Irlanda, grupa B (Paris, ora 20:00)

Duminică, 24 septembrie: Scoția – Tonga, grupa B (Nisa, ora 16.45)

READ  Numărătoarea inversă la Cupa Mondială 2022: Cele mai memorabile meciuri IV - Maradona strălucește în 1986, Franța răsturnează Brazilia în 1998

Duminică, 24 septembrie: Țara Galilor – Australia, grupa C (Lyon, ora 20:00)

Miercuri 27 septembrie: Uruguay – Namibia, Grupa A (Lyon, ora 16:45)

Joi, 28 septembrie: Japonia vs Samoa, grupa D (Toulouse, ora 20.00)

Vineri, 29 septembrie: Noua Zeelandă – Italia, grupa A (Lyon, ora 20:00)

Sâmbătă, 30 septembrie: Argentina – Chile, grupa D (Nantes, ora 14.00)

Sâmbătă, 30 septembrie: Fiji – Georgia, grupa C (Bordeaux, ora 16.45)

Sâmbătă 30 septembrie: Scoția – România, Grupa B (Lille, ora 20.00)

Duminică 1 octombrie: Australia – Portugalia, grupa C (Saint-Etienne, ora 16.45)

Duminică 1 octombrie: Africa de Sud – Tonga, grupa B (Marsilia, ora 20:00)

Joi 5 octombrie: Noua Zeelandă – Uruguay, grupa A (Lyon, ora 20:00)

Vineri 6 octombrie: Franța – Italia, grupa A (Lyon, ora 20.00)

Sâmbătă, 7 octombrie: Țara Galilor – Georgia, grupa C (Nantes, ora 14.00)

Sâmbătă, 7 octombrie: Anglia vs Samoa, grupa D (Lille, ora 16.45)

Sâmbătă, 7 octombrie: Irlanda – Scoția, grupa B (Paris, ora 20:00)

Duminică 8 octombrie: Japonia – Argentina, grupa D (Nantes, ora 12:00)

Duminică 8 octombrie: Tonga – România, Grupa B (Lille, ora 16.45)

Duminică 8 octombrie: Fiji – Portugalia, grupa C (Toulouse, ora 20.00)

SFERTURI DE FINALA

Sâmbătă, 14 octombrie: Sferturile de finală 1 (Câștigătorul grupului C vs al doilea grup D) – Marsilia, ora 16:00.

Sâmbătă, 14 octombrie: Sferturile de finală 2 (Câștigătorul grupului B vs al doilea grup A) – Paris, ora 20.00.

Duminică, 15 octombrie: Sferturile de finală 3 (Câștigătorul grupului D vs al doilea grup C) – Marsilia, ora 16.00.

Duminică, 15 octombrie: Sferturile de finală 4 (Grupul câștigător A vs Grupul al doilea B) – Paris, ora 20.00.

SEMIFINALE

Vineri 20 octombrie: Semifinala 1, Paris, ora 20.00.

Sâmbătă, 21 octombrie: Semifinala 2, Paris, ora 20.00.

READ  Superbet: Deac și Caruana lovesc mai întâi

LOCUL AL TREILEA PLAY-OFF

Vineri 27 octombrie, Paris, ora 20.00.

FINAL

Sâmbătă, 28 octombrie, Paris, ora 20.00.

Postat inițial

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *