Chris Froome: miliardarul canadiano-israelian intenționează să „facă istorie” cu câștigătorul de patru ori al Tour de France

Chris Froome: miliardarul canadiano-israelian intenționează să "facă istorie" cu câștigătorul de patru ori al Tour de France

Ținuta Israelului Start-Up Nation și semnarea Froome ca șef de echipă sunt o idee originală a lui Sylvan Adams.

„Ne-am angajat să construim o echipă de sprijin Grand Tour în jurul lui Chris, astfel încât să putem face istorie împreună, în timp ce concurem pentru a fi cei mai buni și pentru a atinge obiectivul nostru principal: câștigarea Turului Franței”, a spuse Adams.

Curse de ciclism Grand Tour sunt Giro d’Italia, Turul Franței și Vuelta a España. Froome le-a câștigat pe toate în timpul carierei sale.

Adams a ajutat la crearea primei echipe profesionale de ciclism din Israel în 2015, numită Academia de Ciclism Israel, care a inclus călăreți din Israel și din străinătate.

Echipa și-a făcut prima mare marcă pe scena internațională trei ani mai târziu, când Adams a adus primele etape ale Giro d’Italia 2018 la Ierusalim. A fost prima dată când a avut loc o etapă a cursei în afara Europei.

În acest an, echipa a obținut o licență WorldTour, garantând că pilotii vor participa la cele mai mari curse din sport, inclusiv Turul Franței.

Froome a câștigat toate cursele de ciclism Grand Tour - Giro d'Italie, Turul Franței și Vuelta a España.

„Cel mai bun șofer al generației sale”

„Chris este cel mai bun pilot al generației sale și va conduce echipa noastră de Tour de France și Grand Tour”, a spus Adams.

„Sperăm să facem istorie împreună, deoarece Chris urmărește noi victorii în Turul Franței și Grand Tour, realizări care ar justifica serios Chris fiind considerat cel mai mare ciclist din toate timpurile.”

Semnarea pe termen lung înseamnă că ciclistul britanic de 35 de ani își va încheia probabil cariera de succes cu echipa de succes.

READ  Christian Pulisic nu va începe pentru Statele Unite

„Sunt cu adevărat încântat să mă alătur familiei ISN. Aștept cu nerăbdare să provoc și să fiu provocat de talentul lor și să mă străduiesc în continuare pentru succesul pe care l-am avut până acum”, a spus Froome.

Froome va concura în acest sezon cu Team Ineos, fostă Team Sky, cu care a câștigat cele patru titluri ale sale Tour de France, precum și victorii în Vuelta a Espana și Giro d’Italia.

Froome, în vârstă de 35 de ani, a suferit „multiple răni grave”, inclusiv un picior rupt, în timpul unui accident teribil în timpul antrenamentelor din Franța, în iunie 2019.

Turul Franței din acest an, care inițial era programat să înceapă pe 27 iunie, a fost amânat de organizator, Amaury Sport Organization, până la 29 august din cauza pandemiei.

Froome este o victorie din recordul pentru numărul de victorii din turneu deținute de Jacques Anquetil, Eddy Merckx, Bernard Hinault și Miguel Indurain.