Cine sunt principalii rivali ai Barcelonei în Europa League?

Barcelona a fost eliminată din Liga Campionilor după ce a pierdut cu Bayern Munchen a fost o pastilă amară pentru echipa catalană, deoarece a văzut cum Benfica s-a calificat în fazele eliminatorii ale Ligii Campionilor cu bărbații din Camp Nou forțat să se mulțumească cu fotbalul european în Europa League.

Ultima dată când Barcelona nu a reușit să avanseze în fazele eliminatorii ale Ligii Campionilor a fost în sezonul 2000/01. Echipa catalană a terminat pe locul trei în grupa lor, în spatele lui AC Milan și Leeds United. A fost un punct scăzut pentru club și unul de care actualul șef Xavi își va aminti. Fostul mijlocaș a făcut parte din lotul lui Llorenç Serra Ferrer în acel sezon și a apărut în ultimele trei meciuri din faza grupelor. Ultima dată a fost clubul Primera incapabil să se califice în faza grupelor Ligii Campionilor a fost în 2003 întrucât au terminat pe locul șase în La Liga.

Debut în Europa League

Este prima dată când Barca participă la competiție de când a fost redenumit din Cupa Uefa în Europa League în 2009 și dacă oamenii lui Xavi Hernandez ar învinge echipa Napoli din Serie A, echipa Catalană au perspectiva de a se confrunta oarecare opoziție severă în încercarea lor de a ridica trofeul pe stadionul Sanchez Pizjuan din Sevilla în mai 2022.

Favoritele Ligii Europa

Borussia Dortmund (Germania)

Echipa din Bundesliga a fost cealaltă eliminare surpriză a Ligii Campionilor, deoarece nu a reușit să iasă din Grupa C, cu echipa germană eliminată de Sporting CP și neînvinsă de Ajax. În prezent al doilea în Bundesliga și cu priceperea lui Erling Haaland, bărbații de la Signal Iduna Park ar trebui să meargă până la capăt. și trebuie să-i învingă inițial pe Glasgow Rangers în optimile de finală.

West Ham United (Anglia)

„Ciocanele” s-au întors în Europa după scurta perioadă 2016-17 în Europa League, când au fost demiși de nepretențioasa formație română Astra Guirgiu la începutul barajului. De data aceasta, sub conducerea lui David Moyes, The Partea de est a Londrei sunt o propunere diferită în fruntea grupei lor în Europa League 2021-22 și în prezent pe locul al patrulea în Premier League.

Insigna / Steagul West Ham

Sevilla (Spania)

Andaluzii sunt „regii” Europa League care au câștigat competiția de șase ori și își vor vedea apetitul trezit de posibilitatea de a face finala pe propriul stadion în luna mai. Oamenii lui Julen Lopetegui erau de așteptat să iasă din grupa Ligii Campionilor după ce au construit una dintre cele mai puternice echipe ale lor de ceva timp. și va dori să treacă în fazele finale ale Europa League în acest sezon.

Insigna / Steagul Sevilla

Atalanta (Italia)

Echipa lui Gasperini a fost uluită săptămâna trecută, când a căzut cu Villarreal în ultimul meci întârziat din grupa UCL și trebuie să se mulțumească cu o cursă în Europa League. Unul dintre pachetele surprize ale fotbalului european din ultimele sezoane, în columbiană tutun Zapata și croatul Mario Pasilic, au două dintre cele mai formidabile perechi de lovituri de pe continent.