Clubul Profesional European de Rugby | Înapoi în Cupa Challenge EPCR: Aviron Bayonnais

Clubul Profesional European de Rugby |  Înapoi în Cupa Challenge EPCR: Aviron Bayonnais

Înainte de extragerea grupului EPCR Challenge Cup 2022/23 de marți, aruncăm o privire asupra cluburilor care se întorc în competiție și a evidențierilor din aparițiile lor anterioare, începând cu Aviron Bayonnais.

2005/06: Sferturi de finală

În doar cel de-al doilea sezon al Challenge Cup, Bayonne a ajuns în faza eliminatorie pentru prima dată în campania 2005/06, înainte de a se retrage în sferturile de finală, după ce a fost învinsă cu 48-5 de vicecampionii London Irish.

La etapa de găină, Bayonne a înregistrat patru victorii din șase meciuri în drumul lor către înregistrarea a 20 de puncte, cu cele două înfrângeri împotriva Gloucester Rugby – care urma să ridice trofeul.

Două dintre victoriile din grupul 3 ale Bayonne au venit împotriva clubului românesc București, înainte de a-și asigura o dublă europeană împotriva RC Toulon, care a inclus un 62-0 emfatic față de rivalii lor din TOP 14 de pe Stade Jean Dauger. București, înainte de a finaliza o dublă europeană împotriva RC Toulon, care a inclus un 62-0 emfatic față de rivalii lor din TOP 14 de pe Stade Jean Dauger.

2011/12: Cel mai mare total de puncte

Cel mai mare număr de puncte de la Bayonne în faza grupelor a venit în sezonul 2011/12, când au ratat grav un loc în sferturile de finală pentru a doua oară în istoria lor.

Clubul francez a adunat 22 de puncte din cele șase meciuri din grupul 3, terminând la doar două în spatele lui Wasps, care au fost învinși de eventualii câștigători Biarritz Olympique în sferturile de finală.

READ  Royal Ascot: Regina ratează întâlnirea ei favorită pentru prima dată în 68 de ani

Deși a terminat pe locul al doilea în Grupa 3, cu un record de cinci victorii și o înfrângere, a fost totuși o campanie record pentru Bayonne.

În victoria lor cu 92-6 împotriva Femi-CZ VEA Rovigo, Bayonne și-a stabilit recordul pentru cele mai multe încercări și conversii într-un singur joc Challenge Cup, înregistrând în același timp cel mai mare scor și marjă de victorie în competiție.