Consultați lista completă a candidaților la cele 93 de premii Oscar

Academia de artă și științe cinematografice (AMPAS) a lansat candidații pentru cele 93 de premii Oscar.

Ce se întâmplă:

  • În această dimineață nominalizat la cea de-a 93-a Premie a Academiei au fost dezvăluite de actorul-producător Priyanka Chopra Jonas și cântărețul, compozitorul și actorul Nick Jonas.
  • Tema acestui an este „Adu-ți filmul de dragosteȘi prezintă creații de șapte artiști internaționali, care sărbătoresc o apreciere globală pentru puterea cinematografiei de a stimula conexiunea, de a ne educa și de a ne inspira să ne spunem propriile povești.
  • ABC difuzează Oscarurile duminică, 25 aprilie 2021 la ora 17:00 PT / 20:00 ET.

Iată lista nominalizaților pentru fiecare categorie:

Imagine mai bună

  • „Tatăl” (Sony Pictures Classics)
  • „Iuda și Mesia Negru” (Warner Bros.)
  • „Mank” (Netflix)
  • „Minari” (A24)
  • „Nomadland” (imagini din Searchlight)
  • „Tânăra femeie promițătoare” (Focus Features)
  • „Sunetul metalului” (Amazon Studios)
  • „The Chicago Trial 7” (Netflix)

Cel mai bun regizor

  • Thomas Vinterberg („O altă rundă”)
  • David Fincher („Mank”)
  • Lee Isaac Chung („Minari”)
  • Chloé Zhao („Nomadland”)
  • Emerald Fennell („Tânăra promițătoare”)

Actor într-un rol principal

  • Riz Ahmed („Sunetul metalului”)
  • Chadwick Boseman („Fundalul negru al lui Ma Rainey”)
  • Anthony Hopkins („Tatăl”)
  • Gary Oldman („Mank”)
  • Steven Yeun („Minari”)

Actriță într-un rol principal

  • Viola Davis („Fundalul negru al lui Ma Rainey”)
  • Andra Day („Statele Unite vs. Billie Holiday”)
  • Vanessa Kirby („Piese de femeie”)
  • Frances McDormand („Nomadland”)
  • Carey Mulligan („Tânăra promițătoare”)

Actor în rol secundar

  • Sacha Baron Cohen („Procesul din Chicago 7”)
  • Daniel Kaluuya („Iuda și Mesia Negru”)
  • Leslie Odom Jr. („O noapte în Miami”)
  • Paul Raci (“Sunetul metalului”)
  • Lakeith Stanfield („Iuda și Mesia Negru”)

Actriță într-un rol secundar

Scenariu adaptat

  • „Borat Subsequent Moviefilm”, Peter Baynham, Sacha Baron Cohen, Jena Friedman, Anthony Hines, Lee Kern, Dan Mazer, Nina Pedrad, Erica Rivinoja, Dan Swimer
  • „Tatăl”, Christopher Hampton, Florian Zeller
  • „Nomadland”, Chloé Zhao
  • „O noapte la Miami”, Kemp Powers
  • „Tigrul alb”, Ramin Bahrani

Scenariul original

  • „Iuda și Mesia Negru”, Will Berson, Shaka King, Keith Lucas, Kenneth Lucas
  • „Minari”, Lee Isaac Chung
  • „Femeie promițătoare”, Emerald Fennell
  • „Sunetul metalului”, Abraham Marder, Darius Marder, Derek Cianfrance
  • „Procesul din Chicago 7”, Aaron Sorkin

Lungmetraj de animație

  • „Înainte” (Pixar)
  • „Peste lună” (Netflix)
  • „Filmul Shaun the Sheep: Farmageddon” (Netflix)
  • „Suflet” (Pixar)
  • „Wolfwalkers” (Apple TV Plus / GKIDS)

Feature documentar

  • „Colectiv” (Magnolia Pictures și participant)
  • „Crip Camp” (Netflix)
  • „Agentul alunițelor” (Gravitas Ventures)
  • „Profesorul meu de caracatiță” (Netflix)
  • „Time” (Amazon Studios)

Cinematografie

  • „Iuda și Mesia Negru”, Sean Bobbitt
  • „Lipsa”, Erik Messerschmidt
  • „Știri din lume”, Dariusz Wolski
  • „Nomadland”, Joshua James Richards
  • „Procesul din Chicago 7”, Phedon Papamichael

Editare film

  • „Tatăl”, Yorgos Lamprinos
  • „Nomadland”, Chloé Zhao
  • „Tânăra femeie promițătoare”, Frédéric Thoraval
  • „Sunetul metalului”, Mikkel EG Nielsen
  • „Procesul din Chicago 7”, Alan Baumgarten

Proiectarea producției

  • „Tatăl”, Peter Francis, Cathy Featherstone
  • „Fundalul meu negru al lui Rainey”, Mark Ricker, Karen O’Hara, Diana Stoughton
  • „Mank”, Donald Graham Burt, Jan Pascale
  • „Știrile lumii”, David Crank, Elizabeth Keenan
  • „Tenet”, Nathan Crowley, Kathy Lucas

Croiala costum

  • „Emma”, Alexandra Byrne
  • „Mank”, Trish Summerville
  • „Fundalul negru al Ma Rainey”, Ann Roth
  • „Mulan”, Bina Daigeler
  • „Pinocchio”

Machiaj și coafură

Scorul original

  • „Da 5 Bloods”, Terence Blanchard
  • „Mank”, Trent Reznor, Atticus Ross
  • „Minari”, Emile Mosseri
  • „Știrile lumii”, James Newton Howard
  • Suflet», Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste

Cântec original

  • „Luptă pentru tine” („Iuda și Mesia Negru”)
  • „Hear My Voice”, („The Trial of the Chicago 7”)
  • „Húsavík”, („Concursul Eurovision”)
  • “Io Si (Vu)” (“Viața viitoare”)
  • „Vorbește acum” („O noapte în Miami”)

Inel

  • „Greyhound”, Odin Benitez, Jason King, Christian P. Minkler, Michael Minkler, Jeff Sawyer
  • „Mank”, Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance, Drew Kunin
  • „Știrile lumii”, John Pritchett, Mike Prestwood Smith, William Miller, Oliver Tarney, Michael Fentum
  • „Suflet”, Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker, Vince Caro
  • „Sunetul metalului”, Phillip Bladh, Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés, Carolina Santana

Efecte vizuale

  • „Dragoste și monștri”
  • „Midnight Sky”, Matt Kasmir, Chris Lawrence, Dave Watkins, Max Solomon
  • „Mulan”, Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury, Steve Ingram
  • „Singurul Ivan”, Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones, Santiago Colomo Martinez
  • „Tenet”, Andrew Jackson, Andrew Lockley, Scott R. Fisher, Mike Chambers

Scurtmetraj de animație

  • „Terrier” (Disney / Pixar)
  • „Genius Loci” (Kazak Productions)
  • „Dacă se întâmplă ceva, te iubesc” (Netflix)
  • „Opera” (animale și nativi)
  • „Da-Oameni” (CAOZ hf. Hólamói)

Subiect scurt documentar

  • „Colette” (călătorie nelimitată în timp)
  • „Un concert este o conversație” (Breakwater Studios)
  • „Nu împărțiți” (câmpul vizual)
  • “Hunger Ward” (Filme documentare MTV)
  • „O melodie de dragoste pentru Latasha” (Netflix)

Scurtmetraj de acțiune live

  • „Simțiți-vă”
  • „Camera literelor”
  • “Prezentul”
  • „Doi străini îndepărtați”
  • „Ochiul alb”

Lungmetraj internațional

Despre Academie:

  • „Academia de artă și științe cinematografice este o comunitate globală formată din peste 10.000 de artiști, realizatori de film și directori de cinema. În plus față de sărbătorirea și recunoașterea excelenței cinematografice prin intermediul Oscarurilor, Academia susține o gamă largă de inițiative pentru promovarea artei și științei cinematografice, inclusiv programarea publică, informarea educațională și următorul Muzeul Academiei de Film.

Puteți viziona cele 93 de premii Oscar în direct pe ABC duminică, 25 aprilie 2021 la ora 17:00 PT / 20:00 ora ET.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *