David Popovici devine primul înotător român care a câștigat campionatul mondial

Înotătorul român David Popovici, în vârstă de 17 ani a câștigat, luni, 20 iunie, finala de 200 m stil liber la Campionatul Mondial de apă de la Budapesta. Această performanță i-a adus prima medalie de aur la un Campionat Mondial.

Este, de asemenea, prima medalie mondială de aur a României la o competiție de înot masculin. România câștigase deja două medalii de aur la Campionatele Mondiale, ambele la concursurile de înot feminin.

David Popovici s-a calificat în finala de la Budapesta cu cel mai bun timp al competiției și un nou record mondial de juniori (1:44:40). În finală, și-a îmbunătățit și mai mult timpul cu un timp impresionant de 1:43:21.

I-a învins pe coreeanul Sunwoo Huang (1:44:47) și pe americanul Tom Dean (1:44:98).

„Oamenii de acasă au crezut în mine. Această medalie este pentru ei”, a spus David Popovici după finală. „Acum mă voi duce să recuperez și să mă pregătesc pentru competiția de 100 de metri”, a adăugat el.

David Popovici își va face debutul în calificările la 100 m liber marți, 21 iunie. El vizează un loc în finală, unde probabil se va înfrunta cu starul american Caeleb Dressel.

Popovici a avut prima sa apariție internațională majoră vara trecută la Jocurile Olimpice de la Tokyo, unde s-a calificat în două finale și a fost al patrulea cel mai bun din lume la 200 m liber.