De ce se joacă finala Italia-Anglia Euro 2020 la Wembley?

Finala Euro 2020 a ajuns la noi, cu Italia în fața Angliei în așa-numita casă a fotbalului, stadionul Wembley.

Echipa lui Roberto Mancini și-a sigilat locul în evenimentul emblematic învingând Spania cu penalty-uri marți seara, Anglia eliminând Danemarca după un timp suplimentar 24 de ore mai târziu.

Ambele jocuri au fost jucate la Wembley și s-a vorbit pe tot parcursul turneului cu privire la motivul pentru care atât de multe jocuri – în special cele ale Angliei – se joacă acolo.

Turneul din acest an – desfășurat în 11 țări europene pentru a marca cea de-a 60-a aniversare a competiției – a văzut locuri revizuite aprobate de Comitetul Executiv UEFA în aprilie 2021, dar meciurile grupelor din Anglia erau încă programate să aibă loc. orar.

Wembley a fost ales ca loc de desfășurare pentru semifinală și finală în 2014.

Apoi, președintele FA, Greg Dyke, a spus: „Acest proces de licitație a fost deschis pentru mai mult de 50 de țări UEFA, așa că recunoașterea lui Wembley în acest mod este o dovadă a muncii dure din spatele scenei.”

Unde erau locurile pentru Euro 2020?

Londra, Anglia: stadionul Wembley – Finale și semifinale, două optimi și trei meciuri de grupă

Sankt Petersburg, Rusia: Stadionul Sankt Petersburg – Șase meciuri de grup și un sfert de finală

Baku, Azerbaidjan: Stadionul Olimpic Baku – Trei meciuri de grup, un sfert de finală

Munchen, Germania: Arena de fotbal Munchen – Trei meciuri de grup, un sfert de finală

Roma, Italia: Olimpico din Roma – Trei meciuri de grup, un sfert de finală

READ  Lazio Experience DMO lansează primele două programe de cicloturism

Amsterdam, Olanda: Johan Cruijff ArenA – Trei meciuri de grup, un meci de optimi

București, România: National Arena București – Trei meciuri de grup, un meci de optimi

Budapesta, Ungaria: Puskás Arena – Trei meciuri de grup, un meci de optimi

Copenhaga, Danemarca: stadionul Parken – Trei meciuri de grup, un meci de optimi

Glasgow, Scoția: Parcul Hampden – Trei meciuri de grup, un meci de optimi

Sevilla, Spania: Stadionul La Cartuja Sevilla – Trei meciuri de grup, un meci de optimi

Anglia a jucat doar un joc distanță de tradiționalul stadion Ome – victoria cu 4-0 asupra Ucrainei la Roma în sferturile de finală.

După ce Danemarca și Italia și-au exprimat nemulțumirea față de alocarea redusă a biletelor pentru semifinale, șeful Angliei Gareth Southgate a respins sugestiile că ar avea un avantaj nedrept față de rivalii lor.

El a spus: „Oricine gazdă are un avantaj atât de eficient încât am ajuns să fim una dintre gazde. Au existat o serie de gazde în acest turneu, iar Italia, Danemarca, Spania au beneficiat și ele. „