„Doar mândru”: Ledecky câștigă aurul la Jocurile Olimpice de la Tokyo | Vocea Americii

TOKYO – În cele din urmă, o medalie de aur la Tokyo pentru Katie Ledecky.

Vedeta americană a revenit de la cel mai rău rezultat al carierei sale olimpice stelare pentru a câștiga miercuri primul aur la 1.500 de metri liber feminin.

Nu era chiar briza pe care toată lumea o aștepta în metru kilometru. Ledecky a câștigat un avantaj mare de la început, apoi a muncit din greu pentru a rezista finalului înfricoșător al coechipierului ei american Erica Sullivan.

Dar Ledecky a fost cel care a lovit primul în 15 minute, 37,39 secunde. Sullivan a luat argintul (15: 41.41), în timp ce bronzul i-a revenit germanei Sarah Kohler (15: 42.91).

“Cred că oamenii se simt rău pentru că nu câștig nimic și totul, dar vreau ca oamenii să fie mai preocupați de alte lucruri care se întâmplă în lume, de oameni care suferă. Într-adevăr”, a spus Ledecky. „Sunt doar mândru că aduc acasă o medalie de aur pentru Team USA”.

A fost o dimineață infernală la Tokyo Aquatics Center pentru Ledecky, care părea cam copleșit de urcușurile și coborâșurile prin care a trecut în doar peste o oră.

A căzut pe coarda holului pentru a-l îmbrățișa pe Sullivan, a strigat neobișnuit către secțiunea americană de urale din arena aproape goală și a părut că-și reține lacrimile în timp ce își trase ochelarii la ochi înainte de a ieși din piscină.

În prima sa finală a zilei, Ledecky a fost uluită de rivala sa australiană, Ariarne Titmus, care a învins-o pe americană cu 2-2 cu o victorie în 200 de liber.

Ledecky nici măcar nu a câștigat o medalie – prima dată i s-a întâmplat asta într-o cursă olimpică. Era cu mult în spatele întregului drum, fără să depășească niciodată locul al cincilea.

READ  „Trebuie să fii pregătit pentru asta”

„După 200, știam că trebuie să merg mai repede”, a spus Ledecky. “În piscina de încălzire, m-am gândit la familia mea. De fiecare dată când am lovit, m-am gândit la bunici.”

Vocea lui se sufoca de emoție. Ea își îngustă ochii, încercând să nu plângă.

„Aceștia sunt cei mai puternici patru oameni pe care îi cunosc”, a spus Ledecky, „și asta m-a ajutat să trec peste asta”.

Australianul cunoscut sub numele de Terminator le-a dat australienilor cel de-al treilea aur la înot individual, cu un record olimpic de 1: 53.50 la 200 liber, adăugându-i victoria palpitantă la 400 liber.

Katie Ledecky, din fața Statelor Unite, reacționează după ce a câștigat finala feminină de 1.500 de metri liber la Jocurile Olimpice de vară din 2020 din 28 iulie 2021, la Tokyo, Japonia.

În cursa mai lungă, Titmus și-a menținut energia în prima repriză, apoi s-a adunat pentru a-l depăși pe Ledecky cu cea de-a doua cea mai rapidă performanță din istorie.

Unde era Ledecky în anii 200?

Nu a fost găsit.

Campioana olimpică în exercițiu a făcut primul flip pe locul șapte și a terminat în 1: 55.21, la aproape 2 secunde în urma câștigătorului.

Siobhan Haughey, din Hong Kong, a condus cea mai mare parte a cursei înainte de a câștiga argintul la 1: 53.92. Bronzul i-a revenit lui canadian Penny Oleksiak în 1: 54.70.

„Evident că o cursă bună în 400 îmi dă încredere înainte de 200”, a spus Titmus. “Am crezut că fundașul meu a fost cu siguranță forța mea în 400. Știam că îl pot avea în drumul meu înapoi la 200”.

Titmus nu a fost prea mulțumit de timpul său, dar a fost suficient de bun pentru o altă medalie de aur.

„Sincer, nu este momentul în care am crezut că aș putea face-o în această dimineață, dar acestea sunt olimpiadele și se întâmplă multe alte lucruri”, a spus ea. “Deci, este doar o chestiune de a câștiga aici. Sunt foarte fericit.”

Italiana Federica Pellegrini a terminat a șaptea în a cincea și ultima olimpiadă. A câștigat aurul în 2008 și este încă deținătoarea recordului mondial.

Americanii au câștigat și câteva medalii la 200 IM feminin, dar nu și pe cea pe care și-o doreau ei.

Japoneza Yui Ohashi și-a completat măturarea MI învingându-i pe americanii Alex Walsh și Kate Douglass, adăugându-se la victoria ei în 400.

Timpul câștigător a fost 2: 08.52. Walsh a câștigat argintul în 2: 08,65, în timp ce bronzul a revenit lui Douglass în 2: 09,04.

Campioana olimpică în vigoare și deținătoarea recordului mondial Katinka Hosszu din Ungaria a fost a șaptea. A fost cea mai în vârstă înotătoare în finală la 32 de ani.

Nu au existat surprize la cei 200 de fluturi masculini, Kristof Milak din Ungaria susținând o victorie dominantă, dar destul de nervoasă.

Milak a câștigat aurul cu aproximativ două lungimi ale corpului, în ciuda faptului că a trebuit să-și schimbe costumele de neopren în grabă înainte de cursă, ceea ce i-a costat o șansă de a-și bate propriul record mondial.

Milak a spus că și-a dat seama cu aproximativ 10 minute înainte de a merge pe pod că costumul său a fost deteriorat. El le-a spus reporterilor maghiari că și-a pierdut total concentrarea, deși a fost greu de spus din prestația sa din piscină.

A ridicat costumul în zona mixtă, punând un deget în lacrimă înainte de a-l arunca pe o masă dezgustat.

Milak a atins încă un record olimpic de 1: 51,25 – cu mai mult de jumătate de secundă din recordul său mondial din 2019 (1: 50,73), dar cu aproximativ 2 ½ secunde înaintea medaliatului cu argint.

Japonezul Tomoru Honda a terminat cu 1: 53.73, în timp ce bronzul i-a revenit italianului Federico Burdisso (1: 54.45).

Vedeta sud-africană Chad le Clos a terminat pe locul cinci. El a câștigat cei 200 de fluturi la Jocurile Olimpice de la Londra din 2012, supărându-l pe Michael Phelps, dar nu a reușit să stea pe steaua maghiară.

Caeleb Dressel a avansat în semifinale în 100 de liber, prima dintre cele trei evenimente individuale. Vedeta americană a marcat al doilea cel mai rapid timp (47.23), chiar în spatele rusului Kliment Kolesnikov (47.11).

“Este cam ceea ce mă așteptam”, a spus Dressel. „Va fi o finală rapidă”.

A scăpat de ideea că este un lacăt pentru aur.

„Nu am fost niciodată un fan al favoritelor”, a spus Dressel. “Va fi o cursă foarte amuzantă. Aștept cu nerăbdare. Adică, sunt destul de sinceri opt băieți în linie, așa că va fi interesant pentru toată lumea să o urmărească. Tu (în mass-media) ar trebui fii gelos. Trebuie să particip. ”