ProRally.ro

Lumea completă a știrilor

Dobrogea Sud Constanța și Potaissa Turda au ratat calificarea în grupele Ligii Europene EHF!

Sporting Lisabona-Dobrogea Sud Constanța 22-21 (în tur: 27-27) / Șansă ratată uriașă

Constanța a jucat senzațional în Lisabona timp de 40 de minute. Aceasta a fost perioada în care a dominat clar argumentul, a stabilit ritmul și a apărat perfect. Portarul Ionuț Iancu a avut, de asemenea, multă precizie între posturi. „Delfinii” au condus 12-10 la pauză, apoi 14-10 imediat după întoarcerea din cabine. Jocul bun a continuat încă 10 minute, timp în care Constanța a condus cu 17-14.

Antrenorul Djordje Cirkovici nu a fost deloc inspirat. El a insistat cu Georgian Chikovani pe aripa stângă, dar a făcut o greșeală uriașă, având un singur gol din 6 șuturi. De neînțeles, Cirkovici nu a trimis să arunce de la 7 metri pe Ionuț Nistor, cel care în jocul turului folosise toate cele patru aruncări! Aseară, Constanța a mai făcut încă patru lovituri, dar după ce brazilianul Chiuffa a înscris de două ori a ratat al treilea. În ultimii 7 metri, Chikovani a fost trimis, într-un moment decisiv, la 20-20! Georgianul a tras în brațe, iar portarul Skok a „ghicit”. Și Ionuț Iancu nu a avut aceeași performanță în prima repriză, având în vedere doar două parade. Pe de altă parte, sloveanul Skok a fost MVP al partidului, cu cele 16 intervenții ale sale.

După remiza 27-27, remiza nu a fost suficientă pentru românii din Lisabona. Cu toate acestea, Constanța s-a luptat fără succes în final, Sporting având experiență în jocurile jucate în ultimele două sezoane în grupele Ligii Campionilor. Marcatori Constanța: Nikolici 4, Komogorov 4, Buricea 3, Șandru 2, Nistor 2, Gabi Ilie 2, Chiuffa 2, Chikovani 1, Radojevici 1. Portughezii s-au calificat cu scorul general de 49-48 și merg în grupe a Ligii Europene!

READ  Alertă de știri | Simona Halep a anunțat decizia finală privind participarea la US Open

Fenix ​​Toulouse-Potaissa Turda 31-27 (turneu: 35-35) / Experiența Europei

Turda a ratat calificarea în grupele EHF din Liga Europeană, dar a avut două meciuri foarte bune cu o echipă foarte bună din Franța. Fenix ​​Toulouse părea că deține controlul jocului. Ardelenii au marele merit de a nu renunța la timp și de a încerca să revină de fiecare dată.

De la 0-4 a devenit 4-4, de la 24-18 au revenit la 24-22, iar la final, de la 31-23, au marcat din nou de patru ori la rând. Cristi Ghiță cu 7 reușite a fost golgheterul, dar și Roland Thalmaier (4 goluri) și Marius Szoke (4) au făcut progrese bune. Ceilalți markeri: Cîntec 3, Talaș 3, Pavel 2, Pințoiu 2, D.Pop 1 și Ghivil 1.

Dinamo București rămâne singura echipă calificată în grupele Ligii Europene EHF.