Două vulturi Campbell Spark peste România

Statele Unite au dominat sâmbătă la București o echipă românească fără compromisuri, învingându-i pe Oaks cu 31-5 și recâștigând Cupa Pershing, în vreme ce Eagles a câștigat cea de-a noua victorie consecutivă la test.

Eagles a avut de fapt mai multe șanse de a renunța la acest joc înainte de pauză, dar un pic de ghinion și de decizii proaste au făcut ca acesta să fie un joc strâns, 12-5, la pauză. Însă o serie de deschideri arzătoare din a doua jumătate a dat SUA o pernă, iar o poziție defensivă îndelungată a împiedicat orice idee de revenire a României.

Urmăriți SUA vs. România la cerere acum

Încă o dată, Statele Unite l-au folosit pe Paul Lasike și pe prostituatul Joe Taufete’e ca primii alergători. România era pregătită pentru asta și, într-o anumită măsură, a limitat influența ofensatoare a acestor actori. Dar nu în totalitate. A fost o pauză Lasike printr-un decalaj interior care i-a permis lui Haas scrum pe jumătate Ruben să modeleze și să se întindă pentru o încercare de 11 minute.

România a răspuns, exploatând o penalizare la mijlocul terenului Statelor Unite pentru a lansa un atac care l-a văzut pe Cătălin Fercu tăindu-l și alimentându-l pe fundașul Ionel Melinte pentru testul la egalitate.

Vulturii și-au recâștigat conducerea după un lung meci de atac între ei la șase metri de linia românească. Lasike a fost din nou implicat, de data aceasta atrăgând suficientă atenție românească asupra felului de mâncare către partenerul său de centru Bryce Campbell. Fostul Indiana All American a fost urmărit chiar înainte de linie, dar a reușit să atingă mingea fiecare.

Will Magie s-a convertit și Eagles a condus cu 12-5.

READ  Amintiri ale unui „gangster” în închisoare. "Pedofilii, violatorii nu au intrat. Maxim traficanții"

După aceea, prima repriză a fost o serie de ocazii ratate. Vulturii au avut mai multe penalty-uri în interiorul României 22, dar au optat mai degrabă pentru scrumuri decât pentru lovituri la poartă. O lovitură largă a lui Magic către Blaine Scully a avut ca rezultat lovirea lui Scully când era încă în aer. Scully a pledat pentru o încercare de penalizare, dar arbitrul Christopher Ridley tocmai a acordat un penalty.

Scully a avut o încercare mai clară amintită mai târziu în repriză. John Quill a smuls mingea într-un atac, iar de Haas a accelerat înainte de a-l hrăni pe căpitan să alerge liber după colț. Dar o examinare mai atentă a arătat că Quill a smuls mingea ilegal și încercarea a fost reamintită.

În acest joc, însă, centrul României Tangimana Fonovai a primit cartonaș galben pentru o apărare periculoasă. Până la un jucător pentru minutele moarte din prima repriză, Eagles nu a reușit încă să înscrie. Au trecut un penalty foarte lovit pentru a-și încerca norocul și au terminat repriza în poartă.

Scorul a rămas 12-5 la începutul reprizei a doua, dar Statele Unite au scăpat de obiceiul de a renunța încearcă încet în a doua repriză. În schimb, Eagles au făcut presiuni din timp, iar o lovitură bine plasată a lui De Haas l-a văzut pe extrema Ryan Matyas să se mulțumească cu o încercare și cu un avans de 19-5.

La jumătatea celei de-a doua reprize, Campbell a obținut al doilea după o lungă perioadă de atacuri punitive din partea Statelor Unite a deschis un decalaj pentru Hanco Germishuys, iar flancul s-a legat cu Campbell pentru a doua din centru.

Adică 24-5. După aceea, România a campat în jumătatea Statelor Unite pentru aproximativ 15 minute. TMO a adus înapoi o încercare de la Oaks din cauza unui jucător în ofsaid, dar România a avut alte câteva oportunități. Oaks a optat, de asemenea, pentru meciuri și liste pentru lovituri la poartă, iar greșelile mici, împreună cu un atac masiv al lui Marcel Brache și Campbell la linia de încercare, au continuat să înscrie mai dificil.

READ  ISL 2020-21 LIVE, CFC vs SCEB Streaming live: Edwin începe la Chennaiyin, Pilkington revine la SC East Bengal XI - ISL Today - Sportstar

Cu timpul aproape aproape, Magie a aruncat o lovitură largă pentru Maupin, care l-a prins cu ușurință și a marcat pentru a-l termina cu 31-5. Jocul a fost remarcabil parțial, deoarece niciuna dintre echipe nu a încercat un penalty la poartă.

Meciul a fost marcat de câteva accidentări notabile. Will Hooley, eroul victoriei de săptămâna trecută asupra Samoa, a fost o zgârietură târzie, Magie ocupând locul său la repriză. Maupin, care a venit ca sub, a fost o completare târzie la Game 23.

Matyas a fost rănit în timp ce încerca încercarea și a fost înlocuit de Gannon Moore. Tony Lamborn a suferit o accidentare foarte tulburătoare la picior, care l-a obligat să plece în a doua jumătate.

Mai mulți jucători au susținut performanțe impresionante, Cam Dolan fiind extrem de influențat în furarea listelor și lucrul strâns. Încuietorile Nick Civetta și Greg Peterson au fost foarte puternice, iar Lasike continuă să joace.

Vulturii se întorc la Cupa Pershing, numită după fostul general al armatei americane John J. Pershing, care este și el un erou al poporului român și permite Statelor Unite să joace România într-un meci de rugby din 1919. Acum echipa americană se întoarce spre Irlanda . 24 noiembrie.

Statele Unite 31
Teste: Campbell 2, de Haas, Matyas, Maupin
Conv.: Magic 3

România 5
Teste: Melinte

Programare SUA: 1. Titi Lamositele; 2. Joe Rebel; 3. Pavel Mullen; 4. Greg Peterson; 5. Nick CIvetta; 6. Ioan Penne; 7. Tony Lamborn; 8. Cam Dolan; 9. Ruben de Haas; 10. Will Magic; 11. Ryan Matyas; 12. Pavel Lasike; 13. Bryce Campbell; 14. Blaine Scully (C); 15. Marcel Brache

Rezerve: 16. Dylan Fawsitt (pentru Taufete’e), 17. David Ainuu (pentru Lamositele); 18. Dino Waldren (în locul lui Mullen); 19. David Tameilau (supleant Peterson); 20. HancoGermishuys (activat pentru Lamborn); 21. Nick Boyer (deputat Haas); 22. Gannon Moore (în locul lui Matyas); 23. Tim Maupin (în locul lui Campbell)

READ  Premier League: Burnley condamnă banner-ul „White Lives Matter”, dar comentariile din rețelele de socializare sugerează fanilor fotbalului încă să nu mai fie înțeles

Gama Romannia: 1. Ionel Badiu; 2. Andrei Rădoi; 3. Alexandru Gordaș; 4. Adrian Moțoc (C); 5. Marian Drenceanu; 6. Adrian Ion; 7. Johan Van Heerden; 8. Cristi Chirica; 9. Florin Surugiu; 10. Daniel Plai; 11. Ionuț Dumitru; 12. Tangimana Fonovai; 13. Cătălin Fercu; 14. Vlăduț Zaharia; 15. Ionel Melinte

Rezerve: 16. Alexandru Savin (în locul lui Rădoi), 17. Eugen Căpățână (în locul lui Badiu), 18. Constantin Pristăviță (în locul lui Gordaș), 19. Marius Iftimiciuc (în locul lui Drenceanu), 20. Răzvan Ilișescu (în locul lui Van) Heerden), 21. Valentin Calafeteanu (în locul lui Surugiu), 22. Tudor Boldor (în locul lui Zaharia), 23. Vlăduț Popa (în locul lui Dumitru)