Echipa României este prima care câștigă regula golului în deplasare

GENEVA (AP) – Campioana României Cluj a fost prima echipă care a beneficiat de abolirea regulii golurilor în deplasare în competițiile UEFA.

Clujul s-a calificat marți pentru a doua rundă de calificare a Ligii Campionilor, cu un gol în prelungiri, într-o pierdere cu 2-1 în fața lui Borac Banja Luka, care a sigilat o victorie globală cu 4-3.

Sub vechiul sistem abandonat de UEFA luna trecută, campionii BiH s-ar fi putut califica cu un scor agregat de 3-3 din cauza golului marcat în prima manșă în România.

În schimb, jocul a intrat în prelungiri, iar Clujul a marcat golul decisiv în minutul 118.

Regula golurilor în deplasare a fost introdusă în 1965 pentru a recompensa echipele pentru marcarea pe stadionul adversarului, când călătoriile internaționale erau în general mai obositoare, intimidante și tactice dificile.

UEFA a crezut că regula era învechită și a împiedicat echipele gazdă să atace de teamă să nu încaseze un gol.

Clujul îl va înfrunta pe Lincoln Red Imps din Gibraltar, care l-a învins pe luxemburghezul Fola Esch cu 5-0 pentru a sigila o victorie agregată cu 7-2.

Ferencváros, care a apărut în faza grupelor în sezonul trecut împotriva Barcelonei și Juventus, s-a calificat și în prima rundă de calificare. O victorie cu 3-1 în Kosovo împotriva lui Prishtina a adus scorul la 6-1 pe ansamblu.

Ferencváros îl va întâlni pe lituanianul Žalgiris în cea de-a doua rundă de calificare, care se va disputa în următoarele două săptămâni.

Alți campioni naționali care au avansat marți au inclus Malmö, finalistul înfrânt al Cupei Europene din 1979 și Slovan Bratislava.

Șahtior l-a găzduit pe Ludogorets în orașul neutru Belgrad, Serbia, din cauza blocadei UEFA asupra jucării meciurilor competiției sale din Belarus pe fondul sancțiunilor Uniunii Europene inclusiv restricțiile de călătorie.