Football News, echipa de fotbal masculină din SUA a „devastat” după ce a ratat a treia Olimpiadă consecutivă

Jucătorii americani au căzut pe teren la fluierul final. Un alt turneu olimpic de fotbal pierdut pentru bărbații americani.

Juan Carlos Obregón a marcat în minutul al patrulea din prima repriză, portarul David Ochoa a făcut o greșeală care i-a dat lui Luis Palma un gol la două minute de la începutul reprizei a doua, iar Honduras a învins SUA cu scorul de 2-1 duminică într-o olimpică meci de calificare în Guadalajara, Mexic.

Căpitanul american Jackson Yueill a marcat un gol cu ​​o lovitură de curling de 23 de metri în minutul 52, dar americanii au ratat câteva șanse bune de a remiza jocul.

“Evident, suntem devastati, absolut devastati”, a declarat antrenorul american Jason Kreis. „În vestiarul nostru, băieții sunt de parcă ar fi o tragedie – o tragedie”.

Americanii s-au luptat să creeze șanse în prima repriză, iar americanii au ratat a treia Olimpiadă consecutivă.

„Au fost foarte buni în ceea ce privește orientarea spre om pentru a opri jucătorii, ceea ce nu ne-a oferit mult timp pentru a-i sparge”, a spus Yeuill.

Skid-ul olimpic al SUA face parte dintr-o tendință care include echipa națională de seniori care lipsește Cupa Mondială din 2018.

“Pierdem oportunitatea de a juca într-un turneu internațional cu mai multă presiune, unde acești jucători trebuie să se afle în aceste medii și să se îmbunătățească în continuare cu această presiune”, a spus Kreis.

Fotbalul olimpic masculin este limitat la jucători atât la 1 ianuarie 1997, cât și după aceea, iar cluburile nu trebuie să elibereze jucători.

Pe de altă parte, turneul feminin este deschis echipelor naționale de seniori. Statele Unite au câștigat trei dintre ultimele patru medalii de aur ale fotbalului și sunt favorizate să câștige din nou în această vară.

Totuși, au existat șanse. Capul din minutul 63 al lui Jonathan Lewis a fost îndreptat în afara liniei de poartă de Wesley Degas, iar a 69-a lovitură liberă a lui Yueill a fost lovită de portarul Alex Barrios. Lewis a lansat un șut deschis de la 4 metri pe pasul lui Tanner Tessman în minutul 83, dar a permis mingii să sară dintr-o cizmă. Johnny Cardoso a lovit puternic o lovitură de cap deschis în pauza a doua repriză.

“Nu știu dacă am văzut vreodată un joc în care aveam jucători care aveau atât de mult control asupra mingii care trecea sub picioarele oamenilor, ieșind în afara limitelor”, a spus Kreis. “Acestea sunt lucruri care sunt cu adevărat – chiar vă zgâriați capul, vă gândiți la ce se întâmplă aici?” Dar, de asemenea, am fost destul de în jur în jocul nostru la nivel profesional, pentru a vă spune că asta vedeți în pre-sezon și la începutul sezonurilor MLS, este tipic.

Kreis văzuse același lucru cu echipa sa în faza grupelor.

“Cred că prima repriză a fost mult ca prima repriză pentru Republica Dominicană”, a spus Kreis. „Avem jucători care nu se mișcă. Avem oameni pe minge care nu îi angajează pe apărători să ia decizii, să deschidă spații. Avem băieți care par să nu-și dorească cu adevărat mingea și așa se reduce la o mentalitate mai ales pentru mine. “

Honduras s-a calificat pentru a patra Jocuri Olimpice consecutive în această vară din Japonia, după ce a terminat pe locul patru în 2016. Mexicul, medaliat cu aur în 2012, a ocupat celălalt loc din America de Nord și Centrală și Caraibe învingând Canada cu 2-0 în al doilea meci de dublu. .

Calificările CONCACAF se alătură Argentina, Australia, Brazilia, Egipt, Franța, Germania, Coasta de Fildeș, Japonia, Noua Zeelandă, România, Arabia Saudită, Africa de Sud, Coreea de Sud și Spania la tragerea la sorți, care va avea loc la Zürich pe 21 aprilie. Turneul se va disputa în perioada 21 iulie – 7 august la Tokyo, Kashima, Miyagi, Saitama, Sapporo și Yokohama.

Într-o după-amiază de 90 de grade începută la ora 16:00, la 5.100 de picioare, Honduras a preluat conducerea după ce o degajare a lui Justen Glad a urmat o lovitură liberă. Apărarea SUA a început să meargă pe teren când Edwin Maldonado a recuperat mingea și a făcut rapid o pasă lungă, în diagonală. Denil Maldonado a trecut cu sprintenii pe fundași și a returnat mingea prin gura porții cu o lovitură de cap de scufundare, iar Obregón, născut în New York, și-a folosit piciorul stâng pentru a redirecționa mingea pe lângă Ochoa.

În cel de-al doilea gol, Ochoa a primit pasul din spate al lui Aaron Herrera chiar în afara suprafeței de pedeapsă, a ezitat și a încercat să arunce mingea pe teren. Mingea a ricoșat de la piciorul stâng al lui Palma și a ajuns în poarta SUA – o greșeală a lui Ochoa care amintea de jocul slab al lui Sean Johnson care a uimit Statele Unite în calificarea pentru 2012.

Printre jucătorii americani de top necalificați s-au numărat Christian Pulisic, Weston McKennie, Tyler Adams, Gio Reyna, Josh Sargent, Sergiño Dest, Chris Richards și Antonee Robinson.

Atlanta a refuzat să-i elibereze pe apărătorii George Bello și Miles Robinson, precum și pe atacantul Brooks Lennon.

„Singura soluție pe care aș spune-o este dacă puteți obține jucătorii europeni care se află la mijlocul sezonului”, a spus Kreis, „atunci poate că sunteți într-o formă mai bună, dar știm cu toții greutățile. “

Note: Mexicanul Uriel Antuna a marcat al treilea gol al turneului în minutul 57 după ce Carlos Rodríguez a interceptat o pasă a portarului James Pantemis. Johan Vásquez a adăugat un gol în a 65-a, când lovitura de cap a sărit de pe un post și apoi pe pieptul canadianului Callum Montgomery.

READ  Avertisment DUR pentru Gigi Becali! "Lăsați-i să plece sau veți pierde TOTUL! Veți dori să vă loviți în cap!"