Fotbal: șeful Leicester salută „un rezultat foarte bun” după impasul Slavia în Europa League, Știri de fotbal și Top Stories

PRAGA (AFP) – Leicester s-a limitat la o remiză fără goluri la Slavia Praga în ultimele 32 de etape din Europa League, cu ușile închise joi (18 februarie).

Leicester, al treilea în Premier League, a dominat prima repriză într-o noapte rece, însă campionii cehi în vigoare Slavia au arătat mai periculos după pauză.

„Este foarte bine organizat pentru noi”, a spus managerul Leicester Brendan Rodgers după meci.

„Avem un rezultat foarte bun de luat pentru a doua etapă” pe 25 februarie.

Gazdele au decorat cabinele goale pentru a spune „Vânătoarea de vulpe Slavia Praga”, dar vulpile care vizitează au părut mai înfometate de la început.

Harvey Barnes l-a stabilit pe Marc Albrighton în afara careului din primul minut, dar șutul său scăzut a trecut pe lângă poartă.

Barnes însuși a depășit apoi apărarea lui Slavia pe flancul stâng și a intrat în careu în minutul 14, pentru a-și vedea efortul respins de portarul de scufundări Ondrej Kolar.

Leicester a făcut o singură schimbare față de victoria de 3-1 de sâmbătă trecută asupra Liverpool, când Luke Thomas, în vârstă de 19 ani, l-a înlocuit pe fundașul Ricardo Pereira.

Slavia, care s-a concentrat pe presiunea vizitatorilor în partea de sus, a fost redusă la jumătate de șansă în prima repriză, cu aripa daneză Alexander Bah conducând cea mai bună încercare.

După pauză, mijlocașul român al Slaviei, Nicolae Stanciu, a trimis o lovitură liberă direct în mâinile lui Kasper Schmeichel înainte de a forța o salvare superbă a portarului danez la o oră după începerea jocului.

„Cred că am jucat foarte bine. Sunt o echipă bună și concurează pentru titlul din Premier League, dar cred că am jucat foarte bine împotriva lor ”, a declarat Stanciu pentru Uefa.com.

READ  Everton la conducerea titlului lui Liverpool în derby-ul fără scoruri din Merseyside

„Niciuna dintre echipe nu pare a fi 100% favorite pentru următorul joc, deci orice se poate întâmpla”.

Slavia, care conduce elita cehă cu o pernă de 10 puncte, a continuat să împingă, dar fundașul central Ondrej Kudela a ratat de departe după o lovitură de colț în minutul 72.

La celălalt capăt, Barnes a pășit mingea pe Kolar, dar a ratat golul zece minute mai târziu.

„Nu au fost multe șanse în joc, terenul a fost dur”, a spus Rodgers.

„Am fost foarte fericit cu spiritul echipei, defensiv am fost puternici, nu am cedat prea multe momente în meci. „Ar fi putut fi mai bine cu mingea cu siguranță, dar suntem într-o poziție bună.”