Franța învinge România datorită lui Sofiane Guitoune, dar încă poate progresa | Cupa Mondială de Rugby 2015

Aceste echipe au o istorie. A fost al 50-lea joc dintre ei, ceea ce înseamnă că Franța a jucat mai des împotriva României decât împotriva Australiei, de exemplu. Ani de zile, a fost o întâlnire anuală și s-a luptat cu înverșunare. Românii au câștigat opt ​​și au remizat două din primele 35 de meciuri și au învins fiecare dintre echipele franceze care au câștigat cele cinci națiuni în 1962 și 1968, precum și echipa de Grand Slam din 1977. După aceea, presa franceză le-a numit „ campioni mondiali ai apărării.” Acele vremuri au trecut de mult. Ultima victorie a României datează din 1990. Franța a câștigat toate cele 15 meciuri de atunci, iar în ultimele cinci dintre ele, media pe margine a fost de 47 de puncte.

Având în vedere că această înfrângere cu 38-11 a fost aproape un rezultat bun pentru România. În ceea ce privește Franța, suporterii lor păreau puțin dezamăgiți, dar având în vedere că Philippe Saint-André făcuse 13 schimbări, cu siguranță nu a fost primul lor XV.

Cu douăzeci de minute înainte de începerea startului, organizatorii au difuzat un tutorial video corp la corp pe ecranele mari ale Stadionului Olimpic. De parcă oricare dintre aceste echipe, sau suporterii lor, ar avea nevoie de lecții. România a iubit întotdeauna scrums-urile, iar antrenorul lor inteligent Lynn Howells i-a încurajat să-și folosească punctele forte. „Problema pe care au avut-o”, a spus Howells, „era că ei credeau că sunt neozeelandezi. Trebuiau să rămână simplu și să facă acele lucruri simple foarte bine. Și mai e vorba și de a face un plan. meci care se potrivește României.

O frumoasă linie de front românească, așadar, pe cât de urâtă este, susținută pe ambele părți de doi foști profesioniști, Paulica Ion și Mihai Lazăr. În spatele lor, excelentul semi-scrum Florin Surugiu, popping box lovește pentru a-și menține pelotonul. Saint-André a ales să contracareze asta cu stratagema inteligentă de a trage o cămașă albastră peste o anexă din cărămidă și a lipit-o strâns de cap: 6-foot-5, 25, Uini Atonio, făcând primul său start internațional. Pe de altă parte, Vincent Debaty. Concursul corp la corp a fost destul de interesant, pentru cei care s-au întrebat mereu ce se întâmplă când un obiect staționar se întâlnește cu altul. România a primit o lovitură de pedeapsă în prima întâlnire, împotriva loviturii de cap. Morgan Parra a târât prea mult înainte de a ridica mingea, iar Debaty a cedat.

A dat tonul. Franța a luat conducerea, Parra a luat un penalty pentru ofsaid. Dar munca din lovitura liberă a României le-a oferit un punct de sprijin la începutul jocului. Au furat două formații franceze în primul sfert. Al doilea dintre ei aproape a dus la o încercare, după ce Adrian Apostol a picat mingea adânc în francezul 22, apoi a urmat-o cu un tackle frumos pe fundașul lateral Brice Dulin. România a câștigat penalty-ul și a ales cu îndrăzneală să-l lovească în corner. Din line-up, o serie de șase explozii scurte i-au dus la linia de încercare. Surugiu i-a aruncat o pasă dreapta nereușită lui Florin Vlaicu, care a apucat mingea de măruntaie și a scăpat peste linie. Reluarea video a arătat că mingea a fost blocată, așa că au fost nevoiți să se mulțumească cu un penalty acordat pentru ofsaid. Ar fi trebuit să preia conducerea imediat după, cu un alt penalty, dar Vlaicu a ratat-o ​​la 40 de metri drept înainte.

Meciul s-a întors în minutul 30, când Ion a fost trimis în coșul de păcat pentru că a prăbușit un maul după o așezare a Franței la cinci metri de linia românească. Oricât de grele au fost bătăliile din România, ei nu au rezistat atâta timp cât un om era la pământ. Franța a marcat 14 puncte în timp ce Ion nu era pe teren. Prima când Parra i-a suflat mingea lui Sofiane Guitoune pe aripă. Cap la cap cu Surugiu, Guitoune a alunecat în jurul lui, apoi s-a întins din tackle pentru a ateriza mingea. Încă trei minute mai târziu, când Dulin a izbucnit în teren după o lovitură fără țintă românească. A fost răscumpărat pe marginea lui 22, dar Franța a accelerat de-a lungul liniei spre aripa dreaptă, unde Yannick Nyanga a galopat. Parra i-a transformat pe cei doi pentru a face 17-6 la pauză.

După pauză, fundătură. Franța a continuat să vină, dar România, din nou în forță, a reușit să-i țină la distanță. Era, să fiu sincer, o chestie săracă, mulțimea a tăcut și câțiva au ieșit mai devreme. Cei care au rămas au fost tratați cu un sfert final plăcut de harum-scarum, dezlănțuit de Guitoune, care a marcat al treilea gol al Franței după o altă mêlée, întinzând din nou mingea după ce Surugiu a tras-o. România era în zdrențuri de epuizare. Wesley Fofana a obținut al patrulea, și a câștigat astfel un punct bonus, câteva minute mai târziu. Gaël Fickou a adăugat o cincime în ultimul minut. Dar cel mai tare vuiet al serii a fost cel care a venit când România a marcat propria încercare, Valentin Ursache răsucind un tackle pentru a centra în corner.

READ  Takanashi și Kobayashi câștigă dublu japonez la Cupa Mondială de sărituri cu schiurile