Galatasaray îl înlătură pe Marsilia din Europa League – Ghana ultimele știri despre fotbal, scoruri live, rezultate

Galatasaray se află în faza eliminatorie a Ligii Europa. Getty

Galatasaray a ajuns joi în fazele eliminatorii ale Ligii Europa cu o victorie palpitantă cu 4-2 acasă în fața lui Marsilia, care a eliminat echipa din Ligue 1 din competiția europeană de gradul doi.

Purtat de o mulțime entuziastă, Galatasaray a luat conducerea în minutul 12, când Alexandru Cicaldău a dezlănțuit un șut de la 15 metri, înainte ca Duje Caleta-Car să transforme centrarea mică a românului în propria plasă.

Sofiane Feghouli a mers 3-0 cu un tap-in înainte ca Arkadiusz Milik să facă unul când a marcat la revenire, după ce Mulsera a parat penalty-ul atacantului polonez.

Ryan Babel a marcat cel de-al patrulea gol al lui Galatasaray cu un final sublim, iar lovitura târzie de cap a lui Milik a fost puțină consolare pentru Marsilia.

Lazio s-a alăturat echipei Turciei din Grupa E după ce două penaltyuri de la Ciro Immobile i-au ajutat pe italieni să câștige cu 3-0 la Lokomotiv Moscova, în timp ce Bayer Leverkusen a avansat în Grupa G după o victorie pe teren propriu cu 3-2 împotriva lui Celtic, care a fost eliminat din competiție.

În altă parte, Leicester City a învins joi cu 3-1 pe Legia Varșovia pentru a trece de jos în vârful Grupei C și pentru a-și păstra vii speranțele de a ajunge în optimile de finală.

Formația din Premier League are opt puncte în cinci meciuri, cu unul mai mult decât Spartak Moscova și Napoli și cu două înaintea Legia, toate cele patru echipe fiind încă în curs pentru a trece în runda finală a jocurilor.

Patson Daka i-a adus lui Leicester în avantaj în minutul 10, cu o finalizare clinică, iar James Maddison a marcat 2-0 cu un colț superb, înainte ca Filip Mladenovic să retragă unul pentru Legia.

READ  În interiorul macabrului Muzeul de Vânătoare August von Spiess din România

Mladenovic a măturat un recul după ce Kasper Schmeichel a salvat penalty-ul lui Mahir Emreli, dar Wilfred Ndidi, care a șutat pe poartă, s-a reparat cu o lovitură de cap de la colțul lui Maddison în minutul 33.

Rangers au avansat în optimile de finală din Grupa A cu un meci de jucat, după ce Alfredo Morelos a marcat de două ori pentru a-și asigura o victorie cu 2-0 pe teren propriu în fața Sparta Praga, în timp ce s-au alăturat grupei liderilor Lyon în fugă.

Atacantul columbian a deschis scorul în minutul 15 și a adăugat al doilea în minutul 49 cu o lovitură de cap în poarta goală, când a interceptat o pasă proastă a fundașului Sparta, Filip Panak, în propria zonă.

Lyon a rămas în frunte după două goluri ale lui Rayan Cherki și altul lui Islam Slimani care le-au permis să câștige cu 3-1 în fața danezilor din Brondby.

Monaco a ieșit din Grupa B cu o victorie pe teren propriu cu 2-1 în fața Real Sociedade, golurile lui Kevin Volland și Youssouf Fofana au anulat efortul lui Alexander Isak pentru oaspeți.

Sursă: espn.co.uk