ProRally.ro

Lumea completă a știrilor

• Liga 1: FC Argeș – Astra Giurgiu, Vineri, 21:00, Digi Sport 1

• Liga 1: Chindia targovisteGas Metan Mediaș, Sambata, 14:00., Digi Sport 1

Micii „tricolori”, conduși de pe linia de atingere de Mihai Stoichiță, au deschis scorul lui Mățan în minutul 17, după o acțiune personală a mijlocașului Viitorul. Zece minute mai târziu, Dennis Man a mărit scorul la 2-0, după o acțiune semnată tot de Mățan.

Băluță și-a părăsit echipa în zece minute în minutul 34, după ce a văzut al doilea cartonaș galben, după un fault asupra lui Elouni. Depășită, România a condus scorul la 3-0 datorită lui Ganea, care a tras primul după o asistență strălucită a lui Man.

România U21, sigură pe locul doi în grupa 8

Bărbatul a reușit să „dubleze” și în minutul 40, la un penalty obținut de Vlădoiu, stabilind scorul de pauză: 4-0 pentru România.

Atacantul FCSB s-ar putea descurca cu „triplul” la începutul reprizei a doua, dar nu a putut trimite o minge centrată de același Vlădoiu pe poarta alunecoasă.

Maltezul a marcat golul de onoare al lui Elouni, în minutul 51, după ce a fost ratat de Chindriș. Zammit ar fi putut face 4-2, dar a ratat execuția dintr-o poziție ideală.

Chindriș ar putea înscrie și el, dar capul lor s-a apropiat de poarta oaspeților, iar România U21 – Malta U21 a terminat cu 4-1.

„Tricolorii” sunt siguri pe locul doi în Grupa 8. Cu 19 puncte, bărbații lui Mutu sunt la nouă puncte în spatele Ucrainei și la șase puncte în detrimentul liderului danez. Nordiques sunt calificați matematic pentru turneul final după victoria de astăzi cu 2-1 asupra Finlandei.

România U21 – Malta U21 4-1

Minutul 90 + 3: Sfârșitul meciului!

Minutul 86: Chindriș ar putea merge cu 5-1. Fundașul Botoșaniului a trimis cu capul o centrare din cornerul lui Darius Olaru, dar nu a atins zona de poartă.

Minutul 80: A sosit Cătălin Itu, Andrei Ciobanu a trebuit să părăsească lupta.

Minutul 77: Olaru cedează locul lui Olimpiu Moruțan.

Minutul 74: Zammit ar fi putut face 4-2, dar a ratat execuția în interiorul careului. Maltezul, nemarcat, nu lovește mingea și scorul rămâne 4-1.

READ  Setatorii de jet s-au întors după aterizarea în sudul Franței

Minutul 60: Mățan cedează locul lui Claudiu Petrila. Dennis Man pleacă și Dennis Drăguș îl înlocuiește.

Minutul 59: Haruț a încercat un șut de la distanță, dar nu a lovit ținta.

Minutul 51: OBIECTIVUL MALTEI! Oaspeții au menținut presiunea pentru a echilibra jocul, când după 2 minute Elouni a străpuns centrul și s-a trezit singur cu portarul. Atacantul maltez a fost salvat de Chindriș.

Minutul 48: Oportunitate pentru România! Vlădoiu pășește înainte și trimite mingea în careu, Man scapă de portar dar ratează ținta. În spatele atacantului FCSB se afla Alex Mățan, care ar fi avut o poziție mai bună pentru o recuperare.

Minutul 46: Jocul a fost reluat! Stoichiță face prima schimbare. Ganea pleacă, intră Chindriș.

Minutul 45 + 1: Pauză la Giurgiu! România conduce cu 4-0.

Minutul 40: GOOOOOL – România! Dennis Man reușește „dublul”. Atacantul FCSB se transformă fără emoții, cu o lovitură în partea dreaptă. Formosa nu a ghicit colțul.

Minutul 39: Pedeapsă pentru România. Vlădoiu este blocat de un adversar, cade, iar centrul Kosovo arată punctul cu var.

Minutul 36: GOOOOOL – România! În zece, „tricolorii” conduc scorul la 3-0 datorită lui George Ganea, care a fost excelent servit de Dennis Man în careu și a șutat direct, direct în poarta lui Formosa.

Minutul 34: Tudor Băluță îl faultează pe Omar Elouni în mijlocul terenului și primește al doilea cartonaș galben. Mijlocașul recent transferat de Mircea Lucescu la Dinamo Kiev este trimis la vestiar.

Minutul 27: GOOOOOL – România! Dennis Man conduce scorul la 2-0. Mățan a intrat în careu, a căzut după un duel cu fundașii maltezi și mingea l-a lovit pe Man. Atacantul FCSB a driblat pe lângă portar și a „strecurat” mingea între fundașii adversari.

Minutul 24: Ciobanu își încearcă norocul cu un șut puternic din afara careului, dar mingea trece peste poarta adversă.

Minutul 21: Ocazie uriașă ratată de Mățan! Mijlocașul scapă singur cu Formosa, dar trimite peste poartă. A reușit să îi trimită mingea potrivită lui Ganea, dar a preferat să tragă.

Minutul 17: GOOOOOL – România! Mățan înscrie după o acțiune personală. Jucătorul viitorului a primit o pasă de la Dennis Man, a trecut de doi adversari, a tras în interior și l-a învins pe Formosa.

READ  Foametele mondiale de „proporții biblice” vor fi cauzate de pandemia coronavirusului, avertizează ONU

Minutul 14: Ganea trimite în fața porții! Colegul său de la Viitorul, Mățan, a traversat cu piciorul stâng după ce a intrat în careu din partea stângă, dar atacantul nu a atins spațiul porții malteze.

Minutul 7: O primă ocazie pentru francezi! Haruț îl vede pe Man în careu, centrează, atacantul FCSB reia cu capul, dar trimite puțin aproape de poarta malteză. Formosa a fost învinsă.

Minutul 1: Fluier de start pe stadionul „Marin Anastasovici” din Giurgiu! Mihai Stoichiță, directorul tehnic al FRF, va conduce echipa de pe bancă, în absența lui Adrian Mutu.

UPDATE 18:50: Echipe de start:

• România U21: Aioani – Vlădoiu, R. Drăgușin, Băluță, Haruț – Olaru, M. Marin, A. Ciobanu – Man, G. Ganea, Mățan
  • Rezerve: Axinte, Chindriș, Cîmpanu, Costache, Drăguș, Itu, Moruțan, Munteanu, Petrila
  • Malta U21: Formosa – Borg, Camilleri, Spiteri, Gauci – Mckay, Attard, Spiteri, Scicluna – Friggieri, Elouni
  • Rezerve: Formosa, Farrugia, Fenech, Ghio, Mallia, Spiteri, Tanti, Vella, Zammit

Inițiale noi:

Echipa națională condusă de Adi mutu vine după un eșec la limită, în Ucraina, scor 0-1, în timp ce Malta a acumulat un singur punct în cele șapte meciuri disputate în runda preliminară.

ACTUALIZARE ora 12:00 – Tricolorii și-au ales numerele cu care vor juca în această seară, împotriva Maltei: 1. A. Vlad, 2. R. Boboc, 3. Drăgușin, 4. Șt. Vlădoiu, 5. T. Băluță, 6. Itu, 7. Cîmpanu, 8. Moruțan, 9. G. Ganea, 10. Bărbat, 11. Drăguș, 12. Aioani, 13. Mățan, 14. M. Marin, 15. Chindriș, 16. Petrila, 17. I. Gheorghe, 18. L. Munteanu, 19. Haruț, 20. Ciobanu, 21. Costache, 22. Olaru, 23. Axinte.

LIVE TEXT România U21 – Malta U21, de la ora 20:00 Cei doi naționali, afectați de COVID-19 înainte de meci

Luni, înainte de meciul care se va disputa la Giurgiu, pe stadionul „Marin Anastasovici”, fundaș Alexandru Pașcanu iar al doilea antrenor Răzvan Rotaru au fost detectate cu noul coronavirus, prin urmare, FRF a trebuit să apeleze la noul personal tehnic pentru a se pregăti pentru meciul cu Malta.

Mihai Stoichiță a fost cel care a condus antrenamentul de luni seara al naționalei U21, din Ghencea, după Adrian mutu a fost considerat contact direct cu angajatul său care a dat rezultate pozitive. Dacă rezultatul este negativ în testul de aseară, Mutu ar putea fi pe bancă în jocul împotriva Maltei.

READ  Croitorii ajută la combaterea coronavirusului în Nigeria, făcând kituri PPE de mână

“Singurul tău gând trebuie să fie pentru meciul de mâine seară. Chiar dacă nu suntem aici, vom fi cu tine inima în fața televizorului. Câștigă pentru tine și pentru România! Trebuie să luăm victoria și să ne calificăm pentru EURO luna viitoare “, a fost mesajul trimis de Adi Mutu jucătorilor săi.

Pentru meciul împotriva Maltei, echipa națională U21 nu va putea conta pe Raul Opruț și Virgil Ghita, din cauza problemelor de sănătate. De asemenea, portarul Andrei vlad a fost considerat contact direct după ultimele cazuri COVID-19 din echipă, așa că va avea nevoie de un rezultat negativ pentru a juca împotriva Maltei.

Problemele reprezentate de COVID-19 sunt și mai mari în tabăra malteză. antrenor Silvio Vella a trebuit să facă 11 schimbări în lot comparativ cu jocul anterior, așa că adversarii noștri de astăzi vor cere o echipă cu mulți jucători neexperimentați la acest nivel.

“Nu am fost niciodată într-o situație atât de dificilă ca aceasta. A trebuit să schimb echipa complet din cauza problemelor.”, a spus antrenorul Malta U21.

România U21 a pus în pericol calificarea după înfrângerea Ucrainei

Echipa de tineret a României se află la șase puncte în detrimentul liderilor Danemarca și are doar șanse teoretice de a câștiga grupa a 8-a din runda preliminară a Campionatului European sub 21 de ani din 2021.

Înfrângerea suferită de România U21 cu Ucraina U21, scor 0-1, ne poate crea probleme mult mai mari decât la prima vedere. Mai avem încă două jocuri de jucat, dar în clasamentul pe locul 2 va conta doar unul, cel cu liderul grupului Danemarca. Dacă pierdem în fața Maltei și Danemarcei, putem fi egali cu Ucraina, dar rămânem pe locul 2 datorită rezultatelor directe.