• DinamoBotosani (Vineri, acum 9:00., Digi Sport 1)

• La Craiova 1948 – Ripensia Timișoara (Miercuri, 19:30, Digi Sport 1)

Este prima victorie ca antrenor al lui Mirel Rădoi care a făcut schimbări în top 11 după jumătatea eșecului cu Irlanda de Nord. Denis Alibec a rămas titular și a deschis scorul după un contraatac al lui Florinel Coman.

Golul egalizator al lui Baumgartner nu i-a descurajat pe Habs care au erupt după pauză. Dragoș Grigore a făcut cel mai bun cadou de ziua lui, iar Alex Maxim a mărit scorul cu o execuție superbă.

Golul lui Onisiwo a sporit suspansul în ultimele 10 minute, dar Habs a rezistat cu brio și și-a sărbătorit succesul la Klagenfurt.

Vezi galeria foto a meciului Austria – România:

Austria – România 2-3 (Baumgartner 17, Onisiwo 80 / Alibec 3, Grigore 51, Maxim 70)

• ROMÂNIA: 12. Tătărușanu – 15. Burcă, 6. Chiricheș-cpt. (5. Nedelcearu, 73), 21. Grigore, 11. Bancu – 2. Crețu, 10. Maxim, 23. Stanciu – 18. Coman, 7. Alibec (9. Pușcaș, 68), 17. Deac (19. Iancu , 40). antrenor: Mirel Rădoi
  • rezervări: 1. Niță, 16. Lazar – 3. Toșca, 4. Hanca, 8. Nistor, 13. Ștefan, 14. Hagi, 20. Buș, 22. Cicâldău
  • AUSTRIA: 1 A. Schlager – 21 Lainer, 5 Posch, 4 Hinteregger, 2 Ulmer – 10 Grillitsch, 14 Baumgartlinge (20 Onisiwo, 60) – 9 Sabitzer, 23 X. Schlager, 19 Baumgartner – 11 Gregoritsch (7 Grbic, 73). antrenor: Franco Foda
  • rezervări: 12. Pervan, 13. Stankovic – 3. Dragovic, 6. Ilsanker, 8. Ranftl, 15. Philipp Lienhart, 16. Zulj, 17. Wober, 18. Trimmel, 22. Monschein

Minutul 94: Fluier final! România a câștigat cu 3-2 în fața favoritei grupului Austria pentru a ocupa primul loc. Mare bucurie pentru francezi la Klagenfurt.

90 minute: România nu a renunțat la ofensivă. Lovitură periculoasă a lui Nicolae Stanciu, dar portarul austriac este la datorie. Afișează 4 minute de extensii.

Minutul 84: Mirel Rădoi este aproape de prima sa victorie ca antrenor. Scutură marginea și încearcă să aducă ordine și calm jocului tricolorilor.

Minutul 80: Austriecii reduc handicapul. Unul dintre jucătorii care au intrat în repriza secundă, Onisiwo, a preluat conducerea alături de Dragoș Grigore.

Minutul 74: Nedelcearu îl înlocuiește pe Chiricheș.

Minutul 72: Gabi Iancu trimite mingea în careu.

Minutul 70: GOOOOL Romania !!!! Alex Maxim face un efort fantastic pentru a marca. Mijlocașul se termină subtil cu un lob rotativ ridicat!

Acesta este al patrulea obiectiv al lui Maxim pentru echipa națională.

READ  Anularea situației din dosarul CEDO al Cameliei Bogdan. Mugur Ciuvică demontează un GREȘIT

Minutul 68: George Pușcaș îl înlocuiește pe Denis Alibec.

Minutul 60: Andrei Burcă se simte după un duel cu Baumgartner, dar se întoarce pe teren după ce a primit tratament.

Minutul 58: Erling Haaland mărește diferența, 5-1 pentru Norvegia în Irlanda de Nord.

Minutul 56: Schlager a încercat un șut periculos pe poarta lui Tătărușanu.

Minutul 51: GOOOOOL – România !!!!Dragoș Grigore trimite mingea zburând în plasă după o lovitură liberă trimisă de Maxim. Fundașul echipei naționale marchează aceeași zi a celor 34 de ani ai săi. Este primul său gol în 38 de capete.

Minutul 48: Norvegia conduce 4-1 în Irlanda de Nord după golul lui Sorloth.

Minutul 47: Cartonaș galben acordat lui Dragoș Grigore pentru un fault tactic la mijlocul terenului

Minutul 46: Jocul a fost reluat. Nicio schimbare la pauză în echipa României.

Iată statisticile pentru primul semestru:

2
Statistici pentru prima jumătate a Austriei – România / Foto: Digi Sport capture

Minutul 45: Pauză în Klagenfurt. Austria – România, scor 1-1 după golurile lui Alibec și Hinteregger.

Minutul 38: Problemă pentru Ciprian Deac după un duel aerian cu un adversar. S-a îmbolnăvit și a tresărit de durere. Din păcate, jucătorul CFR a părăsit terenul. Gabi Iancu, debutant în naționala României, îl înlocuiește.

Minutul 34: Corner luat de Maxim, mingea ajunge la Nicolae Stanciu, dar șutul este deviat de Chiricheș și de un fundaș austriac.

30 minute: În celălalt joc de grup, Norvegia a condus cu 3-1 asupra Irlandei de Nord după o jumătate de oră. Erling Haaland este unul dintre marcatori.

Minutul 21: Noroc austriac, dar șutul lui Sabitzer a deviat în corner.

Minutul 17: Baumgartner a egalat după o lovitură liberă și austriacul a reluat volea între picioarele lui Dragos Grigore.

Minutul 15: Corner pentru România obținut de Florinel Coman, un jucător foarte activ la începutul meciului. Mingea este adusă la marginea careului, dar se acordă o lovitură liberă.

Minutul 9: Lovitură liberă periculoasă pentru gazde. Baumgartner centrează și Hinteregger trimite o centrare!

Minutul 3: OBIECTIV Denis Alibec! Atacantul a marcat cu o lovitură de la marginea careului! Acesta este al doilea gol al atacantului în tricoul echipei naționale.

Florinel Coman a lansat un contraatac inspirat pe aripa dreaptă în minutul 80, dar Alibec nu a putut transforma de aproape.

ACTUALIZARE 21:45 A început jocul România – Austria.

READ  Securitatea Mării Negre amenințată după atacul rusesc: președintele României

ACTUALIZARE 21:30 Dintre cei aproximativ 15.000 de respondenți, majoritatea, peste 8.000, s-au bazat pe o victorie austriacă. Cu toate acestea, au fost destui, peste 4000 care au găsit succes cu grupul lui Mirel Rădoi. Cel mai puțin, aproximativ 3000, cred în opțiunea egală.

Suporterii echipei naționale a României, pe de o parte, s-au dezumflat puțin după ce au văzut performanța Habs vineri seară, dar pe de altă parte sunt conștienți de valoarea adversarului. Austria, după o performanță puternică, a câștigat, tot vineri, pe terenul Norvegiei, cu scorul de 1-2.

ACTUALIZARE 20:30 Tricolorii sunt Stadionul Wörthersee pentru al doilea joc din Liga Națiunilor. Ei au prezentat rezultatele testelor de coronavirus la sosire.

ACTUALIZARE 20:15 Echipele de start sunt cunoscute:

Austria: Schlager – Lainer, Posch, Hinteregger, Ulmer – Gillitsch, Baumgartlinger – Sabitzer, Schlager, Baumgartner – Gregoritsch

România: Tătărușanu – Burcă, Chiricheș, Dr. Grigore, Bancu – Maxim, Crețu, Stanciu – Deac, Alibec, Fl. Coman

ACTUALIZARE 18:30 După meciul împotriva Irlandei de Nord, Ciprian Tătărușanu l-a depășit pe Cornel Dinu și antrenorul său, Mirel Rădoi, în numărul de meciuri pentru România (68)!

În meciul împotriva Austriei, l-ar putea depăși pe Constantin Gâlcă, intrând în TOP 20 dintre cei mai selectați tricolori. Și echipa clubului său i-a urat succes înainte de meciul cu Austria.

ACTUALIZARE 17:20 Singura victorie împotriva adversarului din această seară datează de 34 de ani! Apoi, pe 10 septembrie 1986, echipa franceză antrenată de Mircea Lucescu a câștigat cu 4-0.

Golurile au fost apoi marcate de Ștefan Iovan (45, 63), Marius Lăcătuș (60) și Gică Hagi (89) A fost ultima apariție a lui Il Luce pe banca echipei naționale.

„La Viena a fost doar 0-0, după ce am învins cu 4-0, ultimul meu meci pe bancă pentru echipa națională, din păcate pentru mine și pentru o generație cu care a trebuit să lucrez până la final .

Era o echipă foarte puternică din Austria la acea vreme, cu siguranță le-am dominat, scorul este prea mic în comparație cu oportunitățile create. Am jucat pe Ghencea, singurul meu meci pe Ghencea, nu prea am avut voie. Era un stadion la nivel european, cu o mulțime de lobby. Ce bine ar fi fost să joci și cu Irlanda de Nord acolo!

READ  Cine a fost primul primar al Bucureștiului după revoluția din 1989 și ce face acum în America

M-am pregătit pentru meci, am stat la Bistrița sub tribună vreo 10 zile, nu căutam locuri de lux. Am jucat acolo cu Dinamo și Steaua, i-am învins pe amândoi, au ajuns să fie partenerii noștri ”. Mircea Lucescu a declarat pentru emisiunea Liga Digisport.

Mircea Lucescu: „România a avut din nou ghinion cu Irlanda de Nord”

Actualul antrenor al lui Dinamo Kiev a mai explicat de ce nu s-a întors ca antrenor al României. Mircea Lucescu a avut recent o experiență în echipa națională a Turciei.

„Părăsesc tânăra generație, ca să nu fiu învinuit că am blocat ascensiunea tinerilor. În jocul împotriva Irlandei de Nord România a avut din nou ghinion, cu un portar formidabil, nu cred că va repeta acest rezultat prea curând, noroc incredibil. Există și lipsa de concentrare a jucătorilor noștri în cele din urmă, asta se întâmplă adesea ”. a fost părerea lui Mircea Lucescu.

ACTUALIZARE 16:30 Mesaj de la Denis Alibec înainte de meciul Austria-România:

ACTUALIZARE, 13:50: A fost stabilită ținuta pe care cei doi reprezentanți o vor purta pentru jocul din această seară. România va juca în galben.

Jocul cu Austria va înregistra al doilea joc condus de Mirel Rădoi către primul reprezentant, după remiză cu Irlanda de Nord, 1-1 pe Arena Națională.

LIVE TEXT Austria – România, de la 21.45

În timp ce România a început cu un rezultat egal în noua ediție a Ligii Națiunilor, meci în care au condus până în minutul 86 și au avut un joc de putere de peste jumătate, Austria, adversari ai Luni, am obținut trei puncte din meciul cu Norvegia. .

Austria a câștigat cu 2-1, după un meci în care a dominat mai mult decât arată scorul final.

TEXT LIVE Austria – România, echipe probabile

• Austria: Schlager – Lainer, Posch, Dragovic, Ulmer – Ilsanker, Schlager – Onisiwo, Sabitzer, Baumgartner – Gregoritsch
  • România: Tătărușanu – Hanca, Burcă, Chiricheș, Toșca – Cicâldău, Crețu, Stanciu – Ianis Hagi, Pușcaș, Maxim

Ce cred fanii români

Repetarea finală a meciului împotriva Islandei

Meciul cu Austria va fi ultimul jucat de primul reprezentant al României înainte de duelul cu Islanda, programat pentru 8 octombrie, în semifinala play-off-ului pentru finalele EURO 2020.

Dacă vor câștiga luna viitoare la Reykjavik, echipa lui Mirel Rădoi va înfrunta Bulgaria sau Ungaria în finala playoff-ului.

Cuvinte cheie: austria romania , mirel radoi , liga națiunilor române , austria romania echipe probabile