Germania devastată câștigă 1-0 împotriva României

BUCUREȘTI: Germania și-a menținut startul perfect în calificările la Cupa Mondială din 2022 după ce un gol timpuriu al lui Serge Gnabry i-a văzut câștigând 1-0 împotriva României în Grupa J duminică, deși a ratat o serie de șanse împotriva echipei de acasă.

Rezultatul îi lasă pe germani în fruntea grupei cu șase puncte în două jocuri în fața Armeniei la diferența de goluri înainte de următorul lor meci de acasă împotriva Macedoniei de Nord, miercuri.

Germanii au menținut, de asemenea, o a doua foaie curată consecutivă în urma victoriei cu 3-0 pe teren propriu față de Islanda joi, dar ar fi putut fi pedepsiți pentru genialitatea lor, deoarece mijlocașul României Nicolae Stanciu a ratat un portar în minutul 90.

Antrenorul Germaniei, Joachim Loew, a recunoscut că echipa sa a căzut într-un final tensionat al jocului, după ce nu a reușit să își mărească scorul în a doua repriză.

„Am muncit din greu pentru minge și am făcut mișcări bune, dar trebuie să fim critici cu privire la modul în care ne-am folosit șansele”, a spus el. „Am fi putut face lucrurile mult mai ușoare marcând al doilea gol.

“Poate că nu am jucat suficiente mingi în spatele apărării lor. Am fi putut, de asemenea, să avem mai multe puncte în spate și asta este ceva ce putem îmbunătăți.”

Gnabry a adăugat: „Ne-am confruntat cu portarul de trei sau patru ori, dar nu am reușit să convertim.

“Cel mai important lucru pentru noi sunt cele trei puncte. Am avut atât de multe contraatacuri în a doua repriză, dar nu am reușit să mergem cu 2-0 și ne-a făcut-o dificilă.”

Vizitatorii au imobilizat România de la început și s-au apropiat de două ori înainte ca Gnabry să lovească în minutul 17 când a măturat mingea de la șapte metri după ce Kai Havertz a reușit o pasă perfectă către atacantul Bayern München.

Joshua Kimmich a zguduit bara transversală cu un fulger de 30 de metri două minute mai târziu, iar portarul român Florin Nita a luat apoi rolul central în timp ce a realizat o serie de salvări pentru a preveni câștigătorii de la Cupa Mondială 2014 pentru a obține o victorie mai mare.

El a respins un șut al lui Leon Goretzka, a inversat efortul solo al lui Gnabry în jurul stâlpului și l-a refuzat pe Ilkay Gundogan înainte ca Leroy Sane să împingă mingea cu două metri, în timp ce România se lupta să țină pasul cu ritmul Germaniei.

Nita l-a înlăturat pe suplinitorul Timo Werner în minutul 80 cu o altă salvare extraordinară înainte ca România să prindă în sfârșit viață în ultimele 10 minute ale jocului dezechilibrat.

George Puscas a tras direct pe portarul german Manuel Neuer, după ce și-a învârtit marcajul de două ori cu piciorul îngrijit, înainte ca Stanciu să lovească plasa laterală de la distanță în timp ce a izbucnit în zona de penalti.

Armenia, care a marcat, de asemenea, două din două victorii cu o pierdere cu 2-0 în fața Islandei duminică, va fi acasă împotriva României miercuri. Lichtenstein a fost învins cu 5-0 în Macedonia de Nord și a găzduit Islanda în celălalt joc de grupă.

(Scris de Zoran Milosavljevic; editat de Pritha Sarkar)