Germania se califică pentru Cupa Mondială Qatar 2022; Rusia și Croația câștigă playoff-urile | Știri despre fotbal

Întrucât Germania a devenit prima țară care s-a calificat la Cupa Mondială 2022, fostul lor antrenor sub 21 a plâns de bucurie după prima victorie la cârma Turciei. Stefan Kuntz nu a reușit să-și controleze emoțiile după ce lovitura de pedeapsă din minutul al nouălea al lui Burak Yilmaz a ajutat Turcia să câștige 2-1 în Letonia pentru a-și menține speranțele de calificare.

Germania și-a rezervat locul luni cu o victorie cu 4-0 asupra Macedoniei de Nord. Golurile au fost marcate în a doua repriză, echipa gazdă fiind obosită, iar victoria a compensat cu mult peste surpriza Germaniei de 2-1 înfrângerea Macedoniei de Nord la Duisburg în martie. A fost singurul incident al unei campanii de calificare altfel perfecte, cu șapte victorii în opt jocuri în Grupa J Europa.

La Rotterdam, Memphis Depay a înscris de două ori, a avut două pase decisive și a ratat un penalty, deoarece Olanda a depășit Gibraltarul cu 6-0 pentru a rămâne pe calea calificării, cu două puncte înaintea Norvegiei și cu patru puncte înaintea Turciei din grupa G. Croația și Rusia sunt au garantat cel puțin un loc în play-off după rezultatele respective din grupa H.

GRUPUL E

Belgia, care a concurat în Liga Națiunilor în acest weekend, s-ar fi calificat dacă Țara Galilor nu ar fi învins Estonia. Dar primul gol al lui Kieffer Moore pentru Țara Galilor a fost suficient pentru o victorie cu 1-0 la Tallinn. Țara Galilor a rămas la egalitate cu puncte cu Republica Cehă, care a învins Belarusul cu 2-0 în deplasare. Cu toate acestea, cehii au jucat un joc mai mare. Belgia este aproape garantată că se va califica cu un avans de cinci puncte. Belgienii se vor confrunta cu Estonia pe 13 noiembrie, când Țara Galilor găzduiește Belarusul.

READ  Wright îi cere lui Lafferty să alimenteze oferta de supraviețuire a lui Killie

GRUPUL G

Depay și-a pus sezonul dezamăgitor al cluburilor la Barcelona în spatele său, cu o seară productivă pentru Olanda împotriva unuia dintre minorii de fotbal din lume. Primul său gol împotriva lui Gibraltar a fost al 13-lea al anului pentru Oranje, doborând recordul olandez de 12 într-un an calendaristic de Patrick Kluivert.

Olanda a trecut cu două puncte înaintea Norvegiei, care a învins Muntenegru cu 2-0 fără ca atacantul stea Erling Haaland să fie accidentat. Câștigătorul de la Yilmaz de la Riga a ținut Turcia în cursă. Turcia va găzdui apoi Gibraltar pe 13 noiembrie, când Norvegia găzduiește Letonia și Olanda vizitează Muntenegru. Olanda se confruntă cu Norvegia și Turcia călătoresc în Muntenegru în runda finală a meciurilor.

GRUPUL H

Mijlocașul croat Luka Modric a marcat dintr-o lovitură liberă pentru a salva un egal cu 2-2 împotriva Slovaciei, iar Rusia a valorificat cu o victorie cu 2-1 asupra foștilor rivali sloveni pentru a urca în fruntea grupei. Scăderea punctelor înseamnă că finalistii Cupei Mondiale din 2018 Croația vor avea probabil nevoie de o victorie asupra Rusiei luna viitoare pentru a se califica automat la Cupa Mondială.

Slovacia avea nevoie de o victorie pentru a-și păstra speranțele de calificare și nu se mai poate califica. Mai mult, Malta a marcat în minutul 98 pentru a înscrie un punct într-o remiză 2-2 împotriva Ciprului.

GRUPA J

Germania și-a rezervat locul la turneul de anul viitor din Qatar, în ciuda unui joc dur împotriva unui rival care i-a împins cel mai greu în calificare. Kai Havertz a ieșit din impas în minutul 50, înainte ca colegul lui Chelsea, Timo Werner, să sigileze rezultatul. Jamal Musiala a marcat al patrulea gol al lui Hansi Flick în 83, înființat de supleantul său compatriot Karim Adeyemi.

READ  Amazon deschide un nou birou în București

Germania și-a extins avantajul grupei la opt puncte inatacabile, cu două ture rămase. Flick a supravegheat cinci victorii de la preluarea de la Joachim Loew după Campionatul European din această vară.

Golul din minutul 26 al lui Ionuț Mitria a fost suficient pentru ca România să învingă Armenia cu 1-0 la București. Islanda a învins Liechtenstein cu 4-0 în celălalt joc de grupă. România s-a clasat pe locul al doilea în grupă cu 13 puncte, una înaintea Macedoniei de Nord și Armenia cu 12. Islanda are opt puncte și Liechtenstein una după o remiză cu Armenia în septembrie.