Germanii găsesc atingerea obiectivului în înfrângerea Armeniei cu 6-0

Jucătorii germani sărbătoresc după ce au marcat duminică un gol împotriva Armeniei.

Mijlocașul Serge Gnabry a marcat două goluri la începutul jocului, Germania recuperându-și forma în fața porții pentru a bate cu Armenia cu 6-0 duminică și a prelua conducerea în grupa J în calificarea la Cupa Mondială, cu 12 puncte în cinci jocuri.

Atacul Germaniei s-a luptat într-o victorie minuțioasă cu 2-0 asupra Liechtensteinului, joi, în primul lor joc sub noul antrenor Hansi Flick, dar împotriva Armeniei totul s-a dovedit într-o afișare orbitoare care a dus și la o nouă foaie curată.

Germanii au preluat conducerea în minutul al șaselea, când Leon Goretzka l-a ales pe Gnabry cu o minge înclinată strălucitoare, iar aripa a dezlănțuit un șut scufundat peste portar și în plasă.

Publicitate

Publicitate

Gnabry a adăugat o secundă nouă minute mai târziu și în minutul 35 a fost Marco Reus, care a fost împins de un superb toc de voleu de la Timo Werner pentru a trage un prim șut.

Germanii și-au afișat întreaga gamă de pase inteligente și șuturi abile și au fost patru la pauză după ce Goretzka a direcționat cu altruism mingea în poartă pentru ca Werner să-l ghideze acasă.

Jonas Hofmann a adăugat un al cincilea la șapte minute după pauză cu o practică de recuperare redusă, iar supleantul Karim Adeyemi a pus cireașa pe tort cu un gol la debutul său internațional pentru a aduce scorul la 6-0 în timp d a doua repriză.

Victoria înseamnă că germanii propulsează Armenia în fruntea grupei, cu vizitatorii săi acum la două puncte distanță de locul doi. România este a treia cu nouă puncte, cu unul înaintea Macedoniei de Nord.

READ  Prințul Liechtensteinului acuzat că a împușcat cel mai mare urs din România | Mediu inconjurator