Halep rămâne fierbinte: românca bate Rybakina pentru a ajunge în optimile de finală la US Open

De Chris Oddo | @TheFanChild | Vineri, 3 septembrie 2021

Simona halep

Simona Halep a luptat împotriva Elenei Rybakina pentru a ajunge în runda a doua a US Open.

Sursa foto: Getty

Simona halep a intrat în US Open cu un nor de accidentări, dar românca este pe cloud 9, deoarece își îndeplinește sarcinile din prima săptămână cu o victorie clară asupra Kazahstanului Elena Rybakina.

Tenis Express

Halep, cap de serie nr.12, a trebuit să rateze Roland Garros, Wimbledon și Jocurile Olimpice cu vătămare în această vară și nici la New York nu se află într-o stare perfectă de sănătate. Poate că acest fapt a forțat-o să scadă așteptările și să profite de faptul că este capabilă să intre pe teren și să concureze.

Oricum ar fi, a funcționat ca un farmec prin trei runde. Românca, semifinalistă în 2015 și sfert de finalistă în 2016 la US Open, nu a trecut de turul doi al US Open din 2016, dar a făcut-o anul acesta și o va înfrunta pe Elina Svitolina sau Daria. întoarce. din 16.

Vineri, ea a rupt șutul de mult servit al Rybakina și a reușit să scape de momentele importante ale jocului. Halep s-a ridicat cu 0-3, 3-5 înainte de a lua un tie-break epic de 24 de puncte. În al doilea set al acestei întâlniri sălbatice, Halep aproape a compensat o dublă defecțiune, dar nu a putut să-l oprească pe Rybakina să câștige al doilea set.

READ  Copiii din grupa de vârstă 5-14 au cele mai mari rate de COVID

Halep a luat o pauză timpurie în a treia, dar sa adunat rapid pentru a prelua controlul.

Rybakina a comis 52 de erori neforțate. Kazak are șapte victorii în Top 10, dar doar una dintre ele a câștigat un turneu major.

Triumful lui Halep, la ora 2:25, a durat cu patru minute mai mult decât victoria sa asupra lui Rybakina într-un tiebreaker din setul al treilea în finala de la Dubai de anul trecut.