Inspirație – Pionierii camerunezi din 1990

Fotbalul african a gâdilat pentru câteva momente la Cupele Mondiale trecute, dar abia când Camerunul a captivat lumea cu alergarea în sferturile de finală în 1990, continentul a avut cu adevărat un progres.

Indomitable Lions nu numai că i-a supărat pe campionii în curs, Argentina, în deschiderea turneului de la Milano, dar au ajuns și în sferturile de finală, mergând mai departe decât orice altă țară africană anterior.

Victoria cu Diego Maradona și colegii săi a uimit lumea, care a văzut cum Francois Omam Biyik se ridica deasupra apărării și a îndreptat mingea cu capul pentru a o vedea, apoi alunecând pe lângă portar Nery Pumpido și în plasă.

Acest lucru a energizat Camerunul într-o încredere în sine care nu a fost prezentă în timpul pregătirilor tulburi, în care jucătorii s-au certat și antrenorul lor rus Valeri Nepomniachi nu putea vorbi nici engleza, nici franceza.

Succesul de la San Siro a fost urmat de o victorie în fața României la Bari, unde Roger Milla, în vârstă de 38 de ani, a început să-și pună amprenta. Fusese o alegere controversată, o insistență a președintelui țării, Paul Biya. El a impresionat într-un meci de mărturie cu șase luni mai devreme, când politicienii au insistat să iasă din pensie și să fie inclus în lotul pentru Cupa Mondială, chiar dacă colegii săi nu erau convinși la plecare.

Mila a marcat ambele goluri împotriva României pentru a-și asigura practic progresul după primul tur. Și-ar putea permite chiar și o înfrângere cu 4-0 împotriva deja eliminată Sobeit Union în ultimul lor meci din Grupa B de la Bari.

Cu trusa lor colorată de verde, roșu și galben, Camerunul devenise „cealaltă echipă” favorită a tuturor cu locul lor. Nu a fost totul fler și fantezie, a existat un element dur în abordarea lor care le asigura respectul pentru fizicul lor, nu doar alergarea și îndemânarea lor.

READ  West Ham United vs Silkeborg Predictii si sfaturi de pariuri

Camerunul a jucat în primul tur de 16 împotriva Columbiei la Napoli și Milla a dovedit din nou eroul, introdus în repriza secundă ca înlocuitor și rupând impasul în prelungiri. Apoi a primit un alt în 120 de secunde, când portarul Columbiei, Rene Higuita, a fost dezbrăcat de minge de Milla, deoarece se întreba prea departe de zona sa în ceea ce a fost un urlet de groază. Deși Columbia s-a retras cu cinci minute de la finalul prelungirilor, Indomitable Lions au câștigat primul loc în sferturile de finală ale Cupei Mondiale pentru Africa.

Dar nu acesta a fost sfârşitul ambiţiei lor; au vrut mai mult. Următoarea a fost Anglia, tot pe Stadio San Paolo din Napoli, iar sfertul de finală dintre cei doi a fost singurul din ediția din 1990 care a produs mai mult de un gol. Anglia a mers înainte, așa cum se așteptau cei mai mulți observatori, datorită lui David Platt, dar asta fără a conta pe o revenire formidabilă a Camerunei. Egalizarea pe penalty a lui Emmanuel Kunde a fost urmată la patru minute de un gol al lui Eugene Ekeke.

Camerunul conducea cu 2-1 până la opt minute de la final, când a primit un penalty, permițând Angliei timp pentru prelungiri, unde a câștigat un alt penalty și Gary Lineker a marcat din nou pentru a sparge inimile africanilor.