Irlanda a câștigat cinci medalii de aur de la România

Irlanda a câștigat cinci medalii de aur la turneul Centura de Aur-Nicolae Linca de la Tagrr Mureș, România. Echipa va câștiga 12 medalii în tot turneul.

În finala la categoria welter ușoară, Brandon McCarthy a câștigat medalia de aur cu o victorie prin decizie împărțită în fața luptătorului german David Gkevorgkhan.

Greutatea penă Adam Hession a câștigat medalia de aur după ce adversarul său georgian s-a retras din finală.

Nu a existat o bucurie finală, însă, pentru medaliatul olimpic cu bronz Aidan Walsh. S-a retras din finala la categoria medie ușoară, dar a câștigat o medalie de argint.

Anterior, Garda Christina Desmond, născută în Cork, a învins-o pe germanca Leonie Muller printr-o decizie împărțită în finala de 70 de kg. Totuși, coechipiera ei Grainne Walsh (66 kg) a fost învinsă de o ucraineană în finală și a câștigat o medalie de argint.

Vineri, Shannon Sweeney (48 kg) și Amy Broadhurst (63,5 kg) și-au câștigat meciurile pentru medalia de aur.

Forma boxelor feminine este deosebit de încurajatoare înaintea Campionatului Mondial de box feminin de la Istanbul, luna viitoare.

Asociația Internațională de Box, organismul global al acestui sport, a anunțat că nu va exista nicio clasare pentru eveniment din cauza modificărilor de greutate și a creșterii numărului de categorii la 13.

Aceasta înseamnă că medaliata olimpică cu aur Kellie Harrington și medaliata cu argint de la Tokyo, Beatrix Ferreira s-ar putea întâlni într-o primă rundă a diviziei de greutate ușoară, ceea ce îi va priva pe fani de oportunitatea de a se înfrunta într-o altă finală.

Medaliaților cu aur din toate clasele de greutate li se garantează un cec de 100.000 de euro, finanțat de controversatul contract de sponsorizare al IBA cu conglomeratul petrolier Gazprom, deținut de guvernul rus.