Irlanda de Nord închide tabăra Marbella cu înfrângerea României

Kirsty McGuinness a lovit bara transversală cu o lovitură liberă la începutul primei reprize

Irlanda de Nord a pierdut cu 1-0 în fața României în ultimul dintre cele trei amicale de la Marbella.

Lovitura de la distanţă a lui Carmen Marcu dintr-un corner românesc din minutul 63 s-a dovedit decisivă.

NI a fost aproape de a marca o deschidere a jocului când lovitura liberă a lui Kirsty McGuinness a lovit bara, în timp ce Lauren Wade a văzut un efort salvat în a doua repriză.

Echipa lui Kenny Shiels a învins Insulele Feroe și a egalat cu Elveția în celelalte două meciuri.

Dar nu se puteau sprijini Remiză impresionantă de duminică cu elvețienii întrucât au fost depășiți de o echipă românească care ocupă patru locuri mai sus în clasamentul mondial.

Irlanda de Nord aproape a preluat conducerea în minutul 15, când lovitura liberă cu piciorul stâng a lui McGuinness a lovit vârful transversalei, după ce Jackie Burns a salvat la celălalt capăt pentru a împiedica România să deschidă scorul în minutul al treilea.

Nadene Caldwell a fost, de asemenea, aproape de a deschide scorul, dar efortul său bine lovit cu piciorul drept din afara careului a zburat puțin pe lângă poartă.

Singurul gol al meciului a venit imediat după ora, când Irlanda de Nord nu a reușit să urmeze cursa lui Marcu, care a adus mingea acasă de la șase metri.

Irlanda de Nord aproape că a găsit egalarea doar patru minute mai târziu, când Wade a fost respins de portarul român Camelia Ceasar, după ce a fost glisat de Rachel Furness.

Echipa lui Shiels va fi următoarea în acțiune pe 8 aprilie, când va înfrunta Austria înainte de a găzdui Anglia patru zile mai târziu într-o dublă calificare la Cupa Mondială.