Italia a spart rugby hoodoo împotriva României

Italia a învins România pentru prima dată în 31 de ani după ce i-a învins pe Oaks cu 45-13 la Arcul de Triumf.

România, confirmată săptămâna aceasta la Cupa Mondială de Rugby 2023, a început în forță și a condus vineri cu 6-5.

Dar Italia a câștigat chiar înainte de pauză cu două încercări în două minute pentru a trece înainte cu 19-6.

Încă patru încercări și o secundă pentru centrul Tommaso Menoncello, au oferit Italiei prima victorie din 1991 în România și doar a treia victorie acolo.

Flancărul lui Oaks, Vlad Neculau, a fost eliminat cu întârziere pentru un tackle înalt asupra lui Renato Giammarioli, dar ei au terminat cu o încercare de consolare în locul lui Alexandru Savin.

Italia a păstrat doar trei jucători după ce a învins Portugalia cu 38-31 la Lisabona weekendul trecut, dar a câștigat al treilea test consecutiv. Italienii își încheie turneul de vară împotriva Georgiei la Batumi weekendul viitor.

Menoncello a marcat prima încercare a Italiei, dar Florin Vlaicu, jucând cel de-al 129-lea test al său și primul din martie 2021, a lovit două penalty-uri pentru a pune gazdele în avantaj.

Italia a irosit două formații de atac și a ratat un penalty de Tommaso Allan, făcând primul start din februarie 2020, dar repriza a marcat o încercare împotriva No. 8 Toa Halafihi și a primului mijloc de scrum Alessandro Garbisi.

Un minut mai târziu, suportul Ivan Nemer a spart cu sprijinul prostituatului Gianmarco Lucchesi și lock Niccolo Cannone a trecut peste vârf.

După pauză, o pauză de la lateralul Pierre Bruno a fost încheiată de Garbisi, fratele mai mic al lui Paolo, care i s-a alăturat în minutul 58.

Un contraatac de la Ange Capuozzo a dus la a doua încercare a lui Menoncello, în timp ce Allan a pus o încercare pentru mijlocașul Marco Zanon înainte ca înlocuitorul Giacomo Nicotera să treacă peste.

Allan a terminat cu 15 puncte, iar Italia a înregistrat a doua cea mai mare marjă împotriva României.

România va călători în Uruguay pentru două probe la Montevideo.