Italia la o serie de trei victorii consecutive după ce a învins România cu 45-13

BUCUREȘTI, România (AP) — Italia a câștigat în România pentru prima dată în 31 de ani, învingând vineri pe Oaks cu 45-13 la Arcul de Triumf.

România, confirmată săptămâna aceasta la Cupa Mondială de Rugby 2023, a început puternic și a condus cu 6-5. Dar Italia a câștigat chiar înainte de pauză cu două încercări în două minute pentru a trece înainte cu 19-6. Încă patru încercări și un al doilea pentru centrul Tommaso Menoncello, au trimis Italia la a treia victorie în România și prima din 1991.

Flancărul lui Oaks, Vlad Neculau, a fost eliminat cu întârziere pentru un tackle înalt asupra lui Renato Giammarioli, dar ei au terminat cu o încercare de consolare în locul lui Alexandru Savin.

Italia a păstrat doar trei jucători după ce a învins Portugalia cu 38-31 la Lisabona weekendul trecut, dar a câștigat al treilea test consecutiv. Italienii își încheie turneul de vară împotriva Georgiei la Batumi weekendul viitor.

Menoncello a marcat prima încercare a Italiei, dar Florin Vlaicu, jucând cel de-al 129-lea test al său și primul din martie 2021, a lovit două penalty-uri pentru a avea gazdele în avantaj.

Italia a irosit două formații de atac și a ratat un penalty de Tommaso Allan, făcând primul start din februarie 2020, dar repriza a marcat o încercare împotriva No. 8 Toa Halafihi și a primului mijloc de scrum Alessandro Garbisi.

Un minut mai târziu, suportul Ivan Nemer a spart cu sprijinul prostituatului Gianmarco Lucchesi și lock Niccolo Cannone a trecut peste vârf.

După pauză, o pauză de la lateralul Pierre Bruno a fost încheiată de Garbisi, fratele mai mic al lui Paolo, care i s-a alăturat în minutul 58.

READ  Willie Robertson: Împușcarea stelei Duckasty Duck duce la arestarea bărbatului

Un contraatac de la Ange Capuozzo a dus la a doua încercare a lui Menoncello, Allan a pus o încercare mijlocașului Marco Zanon și înlocuitorul Giacomo Nicotera a trecut peste vârf. Allan a terminat cu 15 puncte, iar Italia a terminat cu a doua cea mai mare marjă împotriva României.

România călătorește în Uruguay pentru două probe la Montevideo.