Jabeur și Sakkari se prăbușesc în Miami, Sabalenka se luptă

A patra cap de serie, Ons Jabeur, a căzut vineri la Miami Open, pierzându-și meciul de deschidere în fața rusoaicei calificate Varvara Gracheva cu 6-2, 6-2. Maria Sakkari din Grecia 5-7, 6-3, 6-4 într-o luptă istovitoare de trei ore și trei minute în soarele după-amiezii devreme în Florida de Sud. Românca Sorana Cîrstea a supărat-o pe numărul patru mondial, Caroline Garcia, cu 6-2, 6-3, într-o repetare a victoriei ei de la Indian Wells împotriva franţuzoii săptămâna trecută. Însă numărul doi mondial, Aryna Sabalenka, a învins-o pe americanca Shelby Rogers cu 6-4, 6-3, în ciuda faptului că a fost împiedicată de ceea ce părea a fi o accidentare inghinală. vicecampiona la Wimbledon și la US Open anul trecut, și-a revenit după accidentare și, la revenirea la începutul acestei luni, a ieșit în turul al treilea la Indian Wells. Jabeur a suferit o intervenție chirurgicală după ce a suferit o accidentare la genunchi la Australian Open și apoi a ratat turneul din Orientul Mijlociu al Turului WTA. Ea arăta cu mult sub cea mai bună calitate împotriva lui Gracheva, 22 de ani, și a avut două vizite medicale în timpul meciului de o oră și 11 minute. Victoria a fost cel mai mare scalp de până acum pentru Gracheva, care la începutul acestei luni a ajuns la prima ei finală WTA, pierzând la Austin în fața ucrainenei Marta Kostyuk. „Planul era, desigur, ca în fiecare meci, să fie cât mai stabil posibil, să încercăm să-l facem să lucreze la cât mai multe puncte posibil și, bineînțeles, să așteptăm puncte confortabile pentru a ataca”, a spus Gracheva după a treia victorie în carieră împotriva unui adversar din top 10.” Probabil am prins acel val în care sunt stabil, unde am întotdeauna șansa de a-mi juca jocul, de a fi agresiv, de a crea probleme altora prin stilul de joc. Am doar să încerce să continuăm pe această cale”, a adăugat ea. Andreescu, câștigător al US Open în 2019, o eliminase pe britanică Emma Răducanu în runda precedentă și după ce a pierdut primul set în fața unui puternic stroke play de la Sakkari, s-a instalat într-un model solid de Retururi constante, presărată de câștigători agresivi în timp ce a preluat controlul setului al doilea, a profitat de jocul liber de la Sakkari, dar nu a reușit să transforme două puncte de meci la sfârșit, oferind o citire. spera adversarei ei, dar în cele din urmă a câștigat când grecoaica a găsit plasa. , și cred că am jucat puțin mai bine punctele importante astăzi. Dar ar fi putut merge în orice sens astăzi”, a adăugat ea. Andreescu a obținut acum trei victorii în top 10 adversari de când a revenit în turneu în aprilie anul trecut, după o pauză de șase luni legată de sănătatea mintală. Francezul Garcia a suferit o scădere de formă după ce a pierdut finala de la Monterrey Open din Mexic în fața croatei Donna Vekic, iar din nou, locul 74, Cirstea a fost cel care i-a provocat căderea, românul fiind recompensat pentru jocul său agresiv. al doilea set împotriva unui Rogers hotărât și a părut inconfortabil pe tot parcursul meciului. În ciuda accidentării, Sabalenka a reușit să revină și să vadă meciul. a avansat cu o victorie cu 6-2, 6-4 în fața chinezei Wang Xinyu și compatriota ei Barbora Krejcikova au câștigat, de asemenea, o victorie în seturi drepte, 6-3, 6-2 în fața belarusului Aliaksandra Sasnovic.