Jeers revine ca forță de muncă engleză la victoria României

Rugăciunile lui Gareth Southgate adresate fanilor Angliei de a nu-și bate joc de jucătorii săi îngenunchind au fost contestate în timp ce cei trei lei s-au luptat pentru o victorie de 1-0 asupra României în ultimul lor meci de încălzire pentru Euro 2020

După ce o minoritate a huiduit poziția înainte de victoria de miercuri asupra Austriei, Southgate a îndemnat fanii să sprijine decizia echipei sale de a arăta solidaritate împotriva rasismului și a inegalității.

Dar batjocurile s-au întors la Stadionul Riverside pentru a doua oară în cinci zile, unde o Anglie experimentală și fără experiență a câștigat datorită penalty-ului de la căpitanul Marcus Rashford în a doua jumătate.

Dominic Calvert-Lewin și Jadon Sancho au lovit bara transversală într-o primă repriză de calitate minimă din partea gazdelor.

România s-a dovedit a fi mai mult o pacoste decât mulți își imaginaseră, dar Anglia avea în mod clar mai multă calitate.

James Ward-Prowse nu a reușit să-l prindă pe portarul Florin Nita cu o lovitură liberă în unghi ascuțit, Rashford grăbindu-se chiar în propria jumătate înainte de a se trage peste poartă.

Anglia va prelua conducerea în minutul 68. Înlocuitorul Tiberiu Capusa l-a doborât pe Jack Grealish în careu, iar Rashford s-a apropiat de șutul rezultat în poartă, strecurându-se rece pe portarul român.

România părea gata să egaleze în minutul 74, doar pentru Sam Johnstone să salveze ziua cu o salvare excepțională a lui Ivan după ce Tyrone Mings a blocat un prim efort.

Anglia a avut ocazia să preia conducerea patru minute mai târziu.

Fostul fundaș al lui Tottenham, Chiriches, l-a lovit pe Calvert-Lewin în careu, revenirea lui Jordan Henderson intervenind doar pentru a-și vedea greva salvată de Nita.

READ  AOC prezintă 4 monitoare curbate din gama G2, cu rate de actualizare de 165 Hz, variante pentru toate bugetele

O mână de scandări disprețuitoare de la câțiva din mulțime și un invadator de pitch din prima jumătate au adăugat la neliniștea din tribune în timp ce 6.952 de susținători au urmărit – numărul crește încet pe măsură ce restricțiile coronavirusului sunt ridicate.

Au fost huiduieli când jucătorii au luat genunchiul

Se așteaptă să fie 22.500 de participanți la deschiderea Euro 2020 împotriva Croației la Wembley săptămâna viitoare, unde reacția la apucarea genunchiului va fi vizibilă pe tot continentul.

Southgate a făcut nouă schimbări de la victoria Austriei, deoarece trei dintre acești jucători excluși din echipa lor de 26 de jucători au început.

Ben White, Ben Godfrey și Ward-Prowse speră să fie cei chemați să-l înlocuiască pe Trent Alexander-Arnold rănit și acesta este cel care a atras atenția.

Căpitanul Harry Kane a fost numit pe bancă, Rashford purtând banderola pentru prima dată, fiind singurul jucător din startul XI care a câștigat mai mult de 20 de capete de seniori.

Dar rămâne de văzut câți dintre această echipă vor începe împotriva Croației – mai ales cu toți cei șapte finaliști ai Ligii Campionilor care se vor întoarce după o pauză prelungită.