Kenny Shiels explică de ce pierderea Irlandei de Nord în fața României a oferit pregătirea „perfectă” pentru Euro feminin

Rareori, sau vreodată, un manager va folosi cuvântul „perfect” după ce echipa sa a suferit o înfrângere.

Această pălărie, totuși, este exact ceea ce Kenny Shiels a descris în timp ce crede că se va desfășura pregătirea, înainte de șase luni masive și cinci meciuri uriașe pentru femeile din Irlanda de Nord.

Pierderea cu 1-0 în fața României sau înfrângerea în orice meci amical nu avea să-l distragă niciodată pe Shiels de la ceea ce avea în față, cu o calificare crucială la Cupa Mondială în Austria, urmată de casa Angliei la Windsor Park.

Apoi mai este întrebarea destul de interesantă a finalei Euro 2022 feminin din iulie.

Cele trei amicale din cantonamentul lor de 10 zile de la Marbella au avut ca scop să fie în cel mai bun loc posibil, atât peste șase săptămâni, cât și peste cinci luni.

Performanțele echipei – în special remiza de duminică 2-2 împotriva Elveției și, într-o măsură mai mică, înfrângerea de joia trecută în fața României și victoria de joi cu 3-1 împotriva Insulelor Feroe – i-au pregătit pentru a face față acestor provocări viitoare și este grozav pentru Shiels. .

„Ultimele două jocuri au fost perfecte pentru noi în ceea ce privește pregătirea”, a spus Shiels.

„Am jucat împotriva adversarilor care nu sunt mai buni decât noi și suntem suficient de aproape de ei acum că putem avea un joc competitiv bun.

„Nu există 6-0, a fost aproape până la finalul jocului împotriva României și Elveției și am simțit că am făcut destul în ambele meciuri și că dacă acolo am fi avut meciuri de turneu, cred că le-am fi putut câștiga. „

READ  Trecerea la nivel Ciurel se va deschide sâmbătă

Dacă ar fi fost meciuri de turneu, Shiels ar fi făcut înlocuiri în speranța de a afecta jocul, mai degrabă decât să acorde timpul de joc atât de necesar cât mai multor jucători.

Încasarea unui gol la doar patru minute după efectuarea a patru înlocuiri poate fi legată – mai ales că Carmen Marcu a reușit să scape complet de orice tip de marcaj când a deviat mingea în plasă cu coapsa de la marginea suprafeței de pedeapsă la 63. minut de corner pentru a da victoria României.

Chiar înainte și după gol, însă, Irlanda de Nord ar fi putut înscrie singură.

Rachel Furness a deviat o centrare chiar pe lângă stâlp la scurt timp după ce a venit de pe bancă și, în câteva minute de la încasare, Simone Magill a reușit cu capul într-un corner, înainte ca portarul român Camelia Ceasar să răsucească șutul lui Lauren Wade în bară după ce a fost fixat. de un balon mare Furness.

Lățimea transversală a împiedicat-o, de asemenea, pe Kirsty McGuinness de la o lovitură liberă de 25 de metri după 15 minute, iar Nadene Caldwell, care a antrenat echipa în acea zi, a marcat un șut de la distanță care a deviat de la poartă la scurt timp după aceea.

„Avem nevoie doar de un recul, am mai făcut-o și trebuie să o facem din nou pentru că data viitoare când suntem împreună, este meciul cu Austria pe care trebuie să-l câștigăm”, a spus mijlocașul terenului Chloe McCarron.

IRLANDA DE NORD: Burns, Magee, McFadden, Rafferty (Vance 69), Holloway (Bell 59), McCarron, Caldwell (McKenna 59), Callaghan (Wilson 72), Magill (Beattie 82), Wade (Maxwell 72), McGuinness (Furness). 59).

READ  Primarul și proprietarii condamnați la închisoare pentru incendiu mortal în clubul de noapte din România

Subtitrări nefolosite: Flaherty, Burrows, Kelly, Andrews, McGuinness.

ROMANIA: Cezar, Meluta, Oprea, Ficzay, Sandu (Gered 69), Bistrian (Tatar 85), Bortan, Vatafu (Rus 61), Batea (Herczeg 61), Carp (Vladulescu 61), Marcu.

Subtitrări nefolosite: Pencea, Boanda, Tunoaia.

Jucătoarea meciului: Lauren Wade