Lionel Messi i-a învins pe Mbappe și Max Verstappen pentru a câștiga premii prestigioase pentru prima dată în cariera sa

Lionel Messi a învins sportivi superstar precum Kylian Mbappe, Max Verstappen, Stephen Curry și mulți alții pentru a câștiga premiul Champion of Champions, prezentat de L’Equipe. Această ispravă este rezultatul triumfului Argentinei la Cupa Mondială FIFA 2022.

Messi a trecut înaintea coechipierului său de club Mbappe în clasamentul premiilor. În timp ce argentinianul a acumulat 808 de puncte, francezul este pe locul secund, cu 381.

Legenda tenisului Rafael Nadal a terminat pe locul al treilea cu 285 de puncte. Ciclistul belgian Remco Evenopoel a ocupat locul patru pe listă. Superstarul F1 Max Verstappen este pe locul cinci.

Superstarul lui Real Madrid, Karim Benzema, a terminat pe locul șase. Olimpicul Arman Duplantis a terminat pe locul șapte. Legenda NBA Stephen Curry a terminat pe locul opt. Jucătorul francez de rugby Antoine Dupont este al nouălea pe listă. Înotătorul român David Popovici completează top 10. (via Sport BIBLE)

10. David Popovici: 98 de puncte

Lionel Messi și Kylian Mbappe vor juca în următorul meci al lui PSG?

Cele două superstaruri'  revenirea la echipa PSG este de mult așteptată
Revenirea celor două superstaruri la echipa PSG este de mult așteptată

Lionel Messi nu a jucat în meciul PSG în deplasare împotriva lui Chateauroux în Cupa Franței. Nici Mbappe nu a fost prezent. Antrenorul PSG Christophe Galtier a spus înainte de meci:

„Nu va juca mâine. După ce am vorbit cu el, vrem să fie pregătit pentru următorul meci (cu Angers în Ligue 1). Știam că vor fi absențe după Cupa Mondială. În ceea ce privește absența lui Neymar de la antrenament a fost programată după ce toți jucătorii au fost evaluați la întoarcerea de la Cupa Mondială.

Messi a marcat 12 goluri și a oferit 14 pase decisive în 19 meciuri pentru parizieni până acum în acest sezon. Forma sa i-a ajutat pe parizieni să-și asigure primul loc în Liga 1 bord. PSG are în prezent 44 de puncte după 17 jocuri și conduce Lens, pe locul doi, cu patru puncte.

READ  Campionatul U20 2022 - Cei de urmărit

Parizienii s-au calificat în optimile de finală ale Ligii Campionilor UEFA și urmează să se confrunte cu Bayern Munchen într-o ciocnire de succes.