Lukaku înscrie în Inter, învingând AC Milan – posturile TV

Atacantul belgian al Inter Milan Romelu Lukaku trage pentru a înscrie al treilea gol în timpul meciului de fotbal din Serie A italian AC Milan vs Inter Milan pe 21 februarie 2021 pe stadionul San Siro din Milano. MIGUEL MEDINA / AFP

Inter Milan a învins-o pe rivalii AC Milan cu 3-0 pentru a-și mări avantajul în Serie A duminică, în timp ce Lautaro Martinez a înscris o îndoială, cu Romelu Lukaku de asemenea țintă.

Inter a deschis un avantaj de patru puncte față de adversarii de pe locul doi, deoarece echipa lui Antonio Conte își propune să obțină un prim titlu de ligă de la triplul fără precedent al lui Jose Mourinho în 2010.

Lukaku era în formă maximă, belgianul jucând un rol în cele două goluri ale lui Martinez la cinci și 57 de minute distanță înainte de a înscrie cel de-al 17-lea gol al ligii în acest sezon pentru a urca în topul tabelului de marcatori din Serie A.

Milan, urmărind un prim Scudetto din 2011, a suferit înfrângeri spate-în-spate în Serie A în acest sezon, iar titlul său a luat o altă lovitură cu o a patra pierdere în opt apariții în ligă.

“Am suferit mult anul acesta”, a spus Martinez.

“Două eliminări în Cupa Italiei și în Liga Campionilor este singurul obiectiv care ne-a mai rămas și luptăm pentru asta.”

Atacantul belgian al Inter Milan Romelu Lukaku (R) sărbătorește cu atacantul Inter Milan Lautaro Martinez (C), portarul român al Inter Milan Ionut Andrei Radu (Top R), mijlocașul mijlocașul chilian Inter Milano Arturo Vidal (Top C) și portarul italian al Inter Milan Daniele Padelli (2eL) după marcarea celui de-al treilea gol în timpul meciului de fotbal italian Serie A AC Milan vs Inter Milan pe 21 februarie 2021 pe stadionul San Siro din Milano. MIGUEL MEDINA / AFP

Meciul s-a jucat cu ușile închise la San Siro din cauza pandemiei coronavirusului, dar asta nu a împiedicat mii de fani să se adune în afara stadionului pentru ultimul derby milanez al sezonului.

A fost al treilea derby al sezonului, cu Milan câștigând primul 2-1 al ligii.

Inter a câștigat un sfert de final al Cupei Italiei, cu același scor, un joc umbrit de Zlatan Ibrahimovic și Lukaku care au făcut față și au schimbat insulte, iar suedezul a fost expulzat ulterior.

READ  Federer crede că întoarcerea tenisului este „departe”

Fanii au așteptat sosirea autobuzelor echipei, fluturând steaguri și cântând, dispersându-se odată ce echipele au intrat pe stadion.

Jocul a fost precedat, de asemenea, de un minut de tăcere și aplauze pentru fostul fundaș Inter, Mauro Bellugi, care a murit sâmbătă la vârsta de 71 de ani, la câteva luni după ce i s-au amputat ambele picioare din cauza „unui coronavirus.

– „Săptămâna dificilă” –
Inter a fost mai proaspăt după ce a fost eliminat devreme de la acțiunea europeană, iar Milan a ieșit dintr-o remiză 2-2 în mijlocul săptămânii Europa League la Steaua Roșie Belgrad.

Și echipa lui Conte a ieșit trăgând cu Lukaku hrănind flancul drept.

Fundașul lui Milan, Simon Kjaer, a blocat centrul său, dar mingea a revenit belgianului pentru o livrare perfectă, pentru ca Martinez să dea din cap acasă.

Ibrahimovic a amenințat cu o lovitură cu călcâiul din spate după un sfert de oră după o luptă în careu, dar portarul Inter, Samir Handanovic, l-a împiedicat.

Milan Skriniar a preluat conducerea înainte de pauză cu o lovitură liberă a lui Christian Eriksen.

Jucătorii Inter își sărbătoresc victoria la finalul meciului de fotbal din Serie A italian AC Milan vs Inter Milan pe 21 februarie 2021 pe stadionul San Siro din Milano. MIGUEL MEDINA / AFP

Gianluigi Donnarumma a pus mâna pe minge pentru a-l nega pe Ivan Perisic, Handanovic făcând o dublă salvare a lui Ibrahimovic după pauză.

Dar Martinez a izbucnit din nou, finalizând o lovitură Perisic de pe margine într-o mișcare începută de Lukaku și Achraf Hakimi.

Donnarumma l-a refuzat pe Lukaku câteva minute mai târziu, dar fostul atacant al Manchester United a bătut apoi să înscrie al treilea, devenind primul jucător al Inter care a înscris în patru derby-uri consecutive din Serie A de la Benito Lorenzi în 1950.

Ibrahimovic a cerut să fie înlocuit cu un sfert de oră înainte de a plânge de crampe la vițel.

READ  Campioana columbiană sub 23 de ani Arroyave semnează pentru EF Pro Cycling

“Un atacant depinde de performanța echipei”, a spus Pioli.

„Golul după cinci minute a fost greu.

„În prima jumătate am fi putut face mai multe. În a doua repriză am avut destule șanse de gol, dar Handanovic nu a mai salvat atât de bine de mult timp.

„Dacă ni s-ar fi spus în urmă cu câteva luni că acum vom fi al doilea, toată lumea ar fi sărit de bucurie, dar nu am fi noi.

„Nu am făcut tot posibilul în ultimele trei jocuri și știm că mai putem face ceva.

„A fost o săptămână dificilă, cea mai proastă din sezon”.

Inter va găzdui în curând locul 11 ​​din Genova, iar Milano se îndreaptă spre Roma, cu capitala a treia, înainte de a juca Benevento duminică mai târziu.

„Ragazzi !!!!!! Cu multă inimă și o treabă grozavă, nu ne vom opri niciodată ”, a scris președintele chinez Steven Zhang, președintele clubului Inter, pe Instagram.

Juventus, campioana în apărare, a cincea, la 11 puncte în spatele lui Inter, va ajunge din urmă acasă împotriva umilului Crotone luni.