Macedonia de Nord vs. Germania – Raport de meci de fotbal – 11 octombrie 2021

Germania s-a calificat la Cupa Mondială 2022, după ce a zdrobit luni Macedonia de Nord cu 4-0, pentru a-și asigura primul loc în grupa lor de calificare J, cu două jocuri pentru final.

– Calificări la Cupa Mondială UEFA pe ESPN +: Stream meciuri live și reluări (numai SUA)

Două goluri de la Timo Werner în repriza a doua și unul de la Kai Havertz și Jamal Musiala au dus Germania la 21 de puncte, România la locul doi cu 13 puncte și două jocuri pentru final.

Toți câștigătorii grupelor se califică automat la turneul din Qatar.

Germanii, care au fost eliminați în prima rundă a Cupei Mondiale 2018 și ultimii 16 în Euro din acest an, au avut o șansă timpurie cu o lovitură de cap a lui Thomas Muller.

Dar, la fel ca în victoria cu 2-1 pe teren propriu asupra României vineri, echipei lui Hanis Flick le-a lipsit precizia în ultima lor pasă și final, creând doar o mână de șanse în prima repriză. .

Germania, bătută cu 2-1 de Macedonia de Nord la Duisburg în martie, a rupt impasul în minutul 50, când Serge Gnabry a împărțit apărarea cu o pasă superbă pentru Muller și l-a lăsat pe Havertz să servească.

Atacantul Werner a marcat apoi de două ori în trei minute, mai întâi străpuns cu o altă asistență Muller în 70, apoi înfășurând un șut de acasă de la 15 metri trei minute mai târziu.

Înlocuitorul Musiala a finalizat victoria cu șapte minute înainte de final cu primul său gol internațional.

READ  Galerie foto | Până când noul stadion este gata, Chindia are pregătit un teren sintetic mare.