MANCHESTER UNITED 2-1. Suso și de Jong se califică la Sevilla pentru finala Ligii Europa!

• În finală, Sevilla se va confrunta cu câștigătorul duelului dintre Inter și Șahtar, care va avea loc luni 17 august, la 22:00 (liveTEXT pe GSP.ro);

Manchester United a deschis repede scorul, în minutul 7, marcând din punctul de penal Bruno Fernandes. În faza preliminară, Rashford a fost doborât în ​​careu de Diego Carlos, care a comis un fault grav. Andaluzienii au egalat 17 minute mai târziu datorită Piept, care a trimis mingea în plasă după o bună asistență a lui Reguilon.

Fotbaliștii din Manchester United au ieșit mult mai bine după pauză și au pornit la început. Bono, portarul andaluz, și-a salvat echipa în mai multe rânduri, făcând 3 intervenții incredibile în doar 15 minute! Sevilla s-a străduit să absoarbă presiunea de la „Diavolii Roșii”, dar intervențiile lui Bono și nenorocirea adversarului au menținut scorul de 1-1.

8 intervențiil-a avut pe Bono, portarul de la Sevilla, care și-a înfuriat adversarii cu paradele sale

Momentul englezului s-a stins lent, iar Sevilla a echilibrat jocul în minutul 60. Lopetegui s-a mișcat inspirat, prezentându-l Luuk de Jong în locul lui En-Nesyri, iar olandezul a câștigat victoria echipei sale! După 78 minute, câteva provocări rapide și reușite, urmate de un șut chiar din afara careului de la Jesus Navas, ar fi putut duce la un alt gol pentru Manchester.

Niciuna dintre echipe nu a reușit să înscrie până la final, așa că Sevilla a devenit prima finalistă a acestui sezon din Europa League!

20-9a fost raportul obiectiv în favoarea Manchester United

5 trofeeEuropa League are în palmares Sevilla, fiind cea mai galantă echipă din competiție