Marcao îl atacă pe coechipierul său, Mars Galatasaray, ia victoria asupra lui Giresunspor

Victoria victoriei din Galatasaray în deschiderea sezonului a fost afectată de un incident nejustificat luni seara, când fundașul brazilian Marcao a primit o roșie directă pentru o lovitură de cap și un pumn pentru coechipierul său Muhammed Kerem Aktürkoğlu.

Deși motivul exact al confruntării rămâne necunoscut, rapoartele susțineau că Aktürkoğlu i-a spus antrenorului lui Galatasaray, Fatih Terim, că i-a cerut lui Marcao să „tacă” doar în urma unui argument verbal asupra terenului.

Cu toate acestea, Marcao a alergat aproape 50 de metri, tot prin apărare, pentru a-l lua pe Aktürkoğlu înainte de a-l îndrepta și a lovi cu pumnul. Incidentul a fost trimis imediat la arbitrul asistent video (VAR).

După examinarea filmărilor, brazilianul a fost dat afară de arbitrul Erkan Özdamar.

În meci, vizitatorul Galatasaray a preluat conducerea în minutul 31, atacantul senegalian Mbaye Diagne transformând o ocazie ușoară.

Sofiane Feghouli al lui Lions a încercat o pasă, dar a fost parat de portarul Giresunspor, Okan Kocuk. Diagne a fugit după minge și a pus-o în plasă.

În minutul 37, fundașul drept al lui Galatasaray, Sacha Boey, a suferit un fault în careu, iar echipa din Istanbul a primit un penalty. Diagne a intervenit și a primit lovitura, dar de data aceasta a fost refuzat de Kocuk.

Galatasaray a primit un al doilea penalty până la sfârșitul primei reprize. Arbitrul a arătat punctul alb după un control VAR.

Husamettin Tut de la Giresunspor a primit roșu după un fault în fața lui Diagne în careu.

Mijlocașul român Alexandru Cicaldau a reușit să transforme penalty-ul pentru Galatasaray, oferindu-i un avans de 2-0 la sfârșitul primei reprize.

Odată cu prăbușirea lui Marcao, Galatasaray căzuse la 10 bărbați în minutul 63.

READ  Tătărușanu apără golul AC Milan împotriva Romei astăzi la 21.45 la Digi Sport 2! Donnarumma a intrat în izolare

Cartonașul roșu a întrerupt impulsul leilor în timpul jocului, dar au ținut pentru a obține o victorie cu 2-0.

Jucătorii Trabzonspor sărbătoresc un gol în timpul unui meci Süper Lig împotriva lui Malatyaspor pe stadionul Yeni Malatya, Malatya, Turcia, pe 7 august 2018. 16, 2021.

Trabzonspor zdrobește Malatyaspor

În celălalt joc al serii, un Trabzonspor târâtor l-a lovit pe Yeni Malatyaspor cu 5-1.

Anastasios Bakasetas, Anthony Nwakaeme, Gervinho, Marek Hamsik și Djaniny au făcut toate scorurile pentru clubul Mării Negre.

Singurul gol al lui Malatyaspor a fost marcat de Adem Buyuk.

A fost cel mai puternic meci din prima săptămână a lui Süper Lig, oferindu-i lui Trabzonspor un avans timpuriu în clasament.

Malatyaspor, pe de altă parte, s-a trezit în partea de jos a mesei după pierderea grea.