Marele Premiu Azerbaidjan amânat din cauza pandemiei coronavirusului

Cursa Baku – care va avea loc duminică 7 iunie – este a opta Formula 1 rasa care va fi afectată de răspândirea Covid-19.

Organizatorii cursei – Circuitul orașului Baku (BCC) – au declarat că va continua să colaboreze cu autoritățile „pentru a anunța o nouă dată a cursei mai târziu în sezonul 2020”.

“Preocuparea principală a BCC a fost întotdeauna sănătatea și bunăstarea oamenilor din Azerbaidjan, precum și a tuturor fanilor care vizitează F1, personalul și participanții la campionat”, se arată în declarație luni.

“BCC împărtășește dezamăgirea fanilor săi de a nu putea experimenta culmea curselor auto pe străzile din Baku în iunie”.

Curse în Bahrain, Vietnam, China, Olanda și Spania au fost amânate Monaco Marele Premiu și Australian Marele Premiu a fost anulat definitiv.

Cel mai devreme poate începe campania Campionatului Mondial 2020 în Canada pe 14 iunie.

Regulile de Formula 1 impun ca cel puțin opt curse să fie organizate pentru un sezon pentru a fi definite drept Campionat Mondial.

Alte evenimente sportive au fost afectate și de răspândirea noului coronavirus.

Sezonul Formula E 2020 a fost suspendat ca ePrix Roma iar China a fost suspendată.

Primele două runde ale sezonului MotoGP din Qatar și Thailanda au fost, de asemenea, amânate.

Cazurile confirmate de coronavirus au depășit acum 341.000 la nivel mondial, conform în contul CNN.
Valtteri Bottas și Sergey Sirotkin sunt pe drumul cel bun în timpul testelor pentru Marele Premiu de Formula 1 din Azerbaidjan din 2018.

Lumea virtuală

În absența curselor reale pe rachetele reale, F1 a organizat sporturi sportive echivalent pentru a ajuta fanii să găsească divertisment alternativ.

Șase-campion olimpic Chris Hoy, fostul membru al Direcției Liam Payne și jucătorul de golf Ian Poulter au făcut parte din grila de vedetă, care a inclus doar doi actuali șoferi F1, pentru a concura în Marele Premiu Virtual Bahrain .

READ  Cine este Collin Morikawa? Întâlnește-l pe tânărul de 23 de ani care obișnuia să bată recorduri

Lando Norris din McLaren și Nicholas Latifi de la Williams s-au întrecut pentru echipele respective împotriva lui Nic Hamilton, fratele campionului mondial Lewis și fostul star F1, Nico Hulkenberg.

Cursa în 14 tururi – doar 25% din distanța față de realitate – a fost câștigată de șoferul testului Renault, Guanyu Zhou, cu steaua Mercedes Formula E, Stoffel Vandoorne, terminând pe locul doi.

Aleks Klosok de la CNN a contribuit la acest raport.